W styczniowym wydaniu czasopisma bikeBoard piszemy o relaksacji dla sportowców. Stres może mobilizować do działania. Z drugiej strony nadmierny i paraliżujący przyczynia się do blokad, lęków, napięcia fizycznego i obniżenia możliwości fizycznych, warto więc się go pozbyć lub obniżyć jego poziom. Sprawdź też czym jest mikrobiota, jak wysiłek fizyczny na nią wpływa i czy warto zażywać probiotyki. Piszemy także o roli żywienia w okresie przygotowawczym. Chyba wszyscy kolarze i kolarki, którzy planują wejść w kolejny sezon z optymalną formą, rozpoczęli już przygotowania. Okres jesienno-zimowy to czas długich treningów o niskiej intensywności oraz aktywności, takich jak bieganie, basen czy trening siłowy. Właściwy sposób odżywiania ma znaczenie przez cały rok. Odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta, zdrowe nawyki żywieniowe, pokrywanie zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze i unikanie tych szkodliwych – to kwestie, które są aktualne niezależnie od części sezonu. Jednak tak samo jak w ciągu roku zmienia się charakterystyka treningu, tak samo potrzeby żywieniowe organizmu nieco się różnią. Okres przygotowawczy to często także czas redukcji masy ciała w celu osiągnięcia tzw. wagi startowej, co również wpływa na sposób żywienia. Zapraszamy do lektury!
KOLARSKI TRENING NA SIŁOWNI
Czas ciemnych i dusznych miejsc, gdzie królowały ławeczki do wyciskania klaty, już minął. Teraz siłownie zamieniły się w centra fitness, wnętrza wypełniły się wieloma przestrzeniami do różnych aktywności związanych z ciałem. Warto wykorzystać siłownie i dostępny tam sprzęt do budowania siły czy wzmacniania kondycji. Skorzystaj z naszego przykładowego treningu.
ROK NIEOCZYWISTOŚCI
Gdyby rok 2021 był człowiekiem, już w okolicach lutego miałby prawo poskarżyć się na to, że nie radzi sobie z oczekiwaniami. Po tym, co kolarstwu zafundował jego poprzednik, byłoby to całkowicie usprawiedliwione. Osiem miesięcy później mógłby odetchnąć z ulgą. Rok 2021 może nie był dla kolarstwa szosowego przełomowy, ale patrząc na miniony sezon z pewnej już perspektywy, śmiało możemy powiedzieć, że „dał radę”. A kilka wydarzeń z pewnością warto zapamiętać na dłużej, bo niewykluczone, że ich konsekwencje będą w przyszłości o sobie przypominać. Ich wybór jest całkowicie subiektywny. Na powtarzanie tego, co bez problemu można znaleźć w statystykach, szkoda cennego papieru.