Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Felieton

14 lutego 2022

NR 56 (Styczeń 2022)

Prawdopodobieństwo tęczowej koszulki

0 1155

Na podstawie danych statystycznych uznaje się, że prawdopodobieństwo bycia trafionym przez piorun jest 90 razy wyższe niż wygrana na loterii, to jednak nie odstrasza optymistów od wydawania hajsu na kupony lotto (podczas gdy nikt realnie nie obawia się bycia trafionym przez piorun). W Wielkiej Brytanii około 45 milionów ludzi regularnie kupuje losy i wierzy w swoją szansę.

 

POLECAMY

Prawdopodobieństwo wygrania w loterii wynosi w tej sytuacji od 1 do 45 milionów i wydaje się nieskończenie małe, ale wyobrażenie o tym, co może się wydarzyć dzięki wygranej, jest wystarczającym powodem, aby zagrać. Czy wiesz, że trafienie w lotto cyfr 1, 2, 3, 4, 5, 6 jest takie samo jak prawdopodobieństwo trafienia dowolnych liczb zapisanych na podskakujących kulach w maszynie losującej. Nie? Zastanów się nad tym.
Autorzy powyższych wyliczeń, twórcy strony Global Odds Index (globalny wskaźnik szans/prawdopodobieństwa) podjęli się analizy światowych danych w celu obliczenia prawdopodobieństwa zostania czołowym sportowcem. I wzięli pod lupę również kolarstwo.

 

 

Ti amo, Campagnolo

Odsetek reprezentantów poszczególnych krajów w światowym zawodowym peletonie. Statystyki nie kłamią: prawie co dziesiąty czołowy zawodowy kolarz na świecie jest Włochem.

 


 


Inspiracją były igrzyska: tysiące sportowców z całego świata i podium dla nielicznych. Autorzy badania przyjrzeli się statystykom i obliczyli szanse na zostanie profesjonalnym sportowcem z górnej półki w kraju urodzenia. Przeanalizowali również dane pod kątem krajów, skąd pochodzi największa liczba sportowców z sukcesami w poszczególnych dziedzinach. Gdzie w tym jest kolarstwo?


Joel Friel, autor między innymi „Biblii treningu kolarza górskiego”, powtarzał, i nikt nie zamierza tego podważać, że osiągnięcie klasy mistrzowskiej wymaga dziesięcioleci ekstremalnego poświęcenia i wielu tysięcy godzin treningów, które muszą być dodatkiem do komplementarnego zestawu wbudowanych cech fizycznych, które oznaczają, że niektórzy mają narzędzia, aby odnieść sukces, a inni nie. Dodatkowo musi zadziałać ciąg zbiegów okoliczności, które z zabawy w piaskownicy przeniosą Cię na rower i sprawią, że zechcesz zacząć trenować.
Gdzieś pod skórą czuje się jednak, że poza cechami fizycznymi, kraj urodzenia może w znacznym stopniu wpływać na doskonalenie się w danej dyscyplinie sportu. Niemal religijna miłość do piłki nożnej w Brazylii sprawia, że kraj ten „produkuje” setki elitarnych piłkarzy, pomimo ograniczonych inwestycji w akademie dla młodzieży w porównaniu z innymi krajami. Nakłady finansowe bowiem dyktowane regionalną popularnością danej dyscypliny przyczyniają się do jej rozwoju w sposób oczywisty.

 

 

Kolarski świat jest mały

Rok 2020 przyniósł prawdziwą eksplozję rowerowania – ludzie na całym świecie zaczęli szukać nowych sposobów wyrwania się z domu podczas lockdownu, jednocześnie upatrując w rowerze nowego, bardziej higienicznego niż komunikacja publiczna, środka lokomocji. W samych Niemczech sprzedano 5,1 miliona rowerów. Według szacunków na świecie jest obecnie ponad miliard rowerów, a najwięcej na głowę mieszkańca przypada (no surprises!) w Holandii.

 

Pomimo bolesnych lat, naznaczonych skandalami dopingowymi, krajobraz zawodowego kolarstwa nadal dostarcza widowisk, którymi ekscytują się kibice. Każdego roku 10–15 milionów fanów kolarstwa pojawia się na francuskich drogach, aby zobaczyć Tour de France, podczas gdy przed telewizorami we wszystkich zakątkach świata zasiada w tym czasie około 20 milionów telewidzów. Obecnie na trasach profesjonalnych w...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy