Żywienie w okresie przygotowawczym

Porady Otwarty dostęp

Chyba wszyscy kolarze i kolarki, którzy planują wejść w kolejny sezon z optymalną formą, rozpoczęli już przygotowania. Okres jesienno-zimowy to czas długich treningów o niskiej intensywności oraz aktywności, takich jak bieganie, basen czy trening siłowy.

W miarę zbliżania się wiosny liczba treningów ogólnorozwojowych się zmniejsza, pojawia się coraz więcej jednostek interwałowych, a cały plan treningowy zaczyna przypominać ten realizowany w okresie startowym.
Właściwy sposób odżywiania ma znaczenie przez cały rok. Odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta, zdrowe nawyki żywieniowe, pokrywanie zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze i unikanie tych szkodliwych – to kwestie, które są aktualne niezależnie od części sezonu. Jednak tak samo jak w ciągu roku zmienia się charakterystyka treningu, tak samo potrzeby żywieniowe organizmu nieco się różnią. Okres przygotowawczy to często także czas redukcji masy ciała w celu osiągnięcia tzw. wagi startowej, co również wpływa na sposób żywienia.
Dieta w okresie przygotowawczym powinna dostarczać organizmowi energię potrzebną do realizacji jednostek treningowych i efektywnej regeneracji pomiędzy nimi. Podstawę diety powinny s...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy