Autor: Maciek Machowski

Mimo przyklejonej w redakcji szosowej gęby - co poradzić na kompletny brak alergii na asfalt, albo może nawet fascynację cienkim kołem - w głębi ducha długodystansowy ścieżkowiec (Transcarpatia, MTB Trophy, BC Bike Race i podobne). Autor ponad 100 tekstów opublikowanych w bB w ciagu ostatnich 10 lat. Prywatnie na fullu XC 29’’ i szosówce.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Resursy, czyli prewencyjna wymiana sprzętu

Bezpośrednią inspiracją tego artykułu były awarie, które przydarzyły się w ciągu ostatniego roku naszemu redakcyjnemu koledze Zbyszkowi Mossoczemu – jedna podczas Alta Via w Alpach Liguryjskich i później podczas Offroad Finmark rozgrywanego w najbardziej odludnej części Norwegii. Obie historie dobrze się skończyły, ale mogło być groźnie.

Czytaj więcej

Mocomierze – przegląd rynku 2023

Kiedy w 2011 roku publikowaliśmy pierwszy porównawczy tekst o mocomierzach, na rynku były dwie liczące się marki, a ceny urządzeń oscylowały w okolicach 2500 euro. Lider branży chwalił się osiągnięciem 10 tys. egzemplarzy sprzedanych sumarycznie od początku ich historii, czyli lat 80. XX w. W ciągu 12 lat zmieniło się wszystko.

Czytaj więcej

Garmin Edge 840 Solar

Najkrótsza recenzja „840” mogłaby się zamknąć w dwóch słowach: „pomniejszona 1040”, ale zrozumienie tego skrótu myślowego wymagałoby dogłębnej znajomości flagowego modelu serii Edge, który miał premierę w ubiegłym roku, i pominęłoby całą głębię różnic między „840” a „830”.

Czytaj więcej

Trek Circuit Windshell

Cena: 549 zł
Masa: 133 g (L)
Trek Bikes, www.trekbikes.com

Czytaj więcej

S-Works Turbo 2Bliss Ready T2/T5

Cena: 410 zł
Masa: 285/291 g (zależnie od egzemplarza)
Specialized, www.specialized.com

Czytaj więcej

Trek Ballista

Cena: 1499 zł
Masa: 280 g (M)
Trek Bikes, www.trekbikes.com

Czytaj więcej

Im prostszy rower, tym emocje większe

Przy okazji udziału w Paris-Roubaix Challenge – amatorskim gran fondo poprowadzonym trasą Piekła Północy, a następnie kibicując właściwym wyścigom, miałem okazję poobserwować i pomyśleć o różnicach w podejściu pro i amatorów do sprzętu.

Czytaj więcej

Kurtka przeciwdeszczowa Trek Circuit

Cena: 799 zł, Masa: 270 g (L)
Trek Bikes, www.trekbikes.com

Czytaj więcej

SRAM Eagle T-Type i hamulce Stealth

SRAM kolejny raz rewolucjonizuje napędy MTB i wprowadza innowację na miarę 1x. Nowe tylne przerzutki Eagle T-Type montuje się na osi tylnego koła. Nie potrzebują haka. Rowery z hakami UDH które SRAM bezpłatnie udostępnił branży kilka lat temu są automatycznie kompatybilne. To obecnie ponad 200 modeli. Zamiast wymiennego haka w samej przerzutce jest wymienna płytka ślizgowa. Przy kraksie mechanizm może się też obrócić do tyłu lub schować do koła dzięki sprzęgłu wbudowanemu między silnikiem a prowadnicą łańcucha. No właśnie – silnikiem, czyli z elektroniką AXS. Od teraz trzy grupy: XX-SL, XX i X0 zastępujące na szczycie katalogu XX1, X01 i GXa będą miały tylko bezprzewodowe elektroniczne sterowanie AXS. Linki odeszły do lamusa. Nowe przerzutki są super-łatwe do zamontowania – wystarczy je sparować z nową ergonomiczną manetką AXS przykręcić i założyć łańcuch. Konieczność regulacji wyeliminowano.

Czytaj więcej

Knog Scout

Cena: 279 zł
Masa: 25 g
FHU Poręba, www.bike-rs.pl

Czytaj więcej

Doroczne statystyki Strava

Czwarty coroczny raport Strava to już tradycja, ale od tego roku indywidualne raporty otrzymali tylko płacący użytkownicy. Już w grudniu wielu pochwaliło się nim na swoich profilach w serwisie i w innych mediach społecznościowych.

Czytaj więcej