Resursy, czyli prewencyjna wymiana sprzętu

Porady Warsztat

Bezpośrednią inspiracją tego artykułu były awarie, które przydarzyły się w ciągu ostatniego roku naszemu redakcyjnemu koledze Zbyszkowi Mossoczemu – jedna podczas Alta Via w Alpach Liguryjskich i później podczas Offroad Finmark rozgrywanego w najbardziej odludnej części Norwegii. Obie historie dobrze się skończyły, ale mogło być groźnie.

Co się stało? Najpierw we Włoszech jeszcze przed prologiem okazało się, że pękły mu widełki łańcuchowe carbonowej ramy – Zbyszek całą etapówkę przejechał, mając je tymczasowo „zabandażowane” taśmą uszczelniającą do klucza inbusowego. Kilka wyścigów później, w Finlandii, na kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego kontaktu z cywilizacją urwał carbonową korbę, konkretnie carbonowe ramię oddzieliło się od aluminiowego szkieletu przy suporcie. Żeby dotrzeć do serwisu, musiał biec lub pedałować jedną nogą przez 50 km w ciężkim terenie. Norwegowie byli pod takim wrażeniem, że jeden z organizatorów sprezentował mu swoje korby XX1. Zaradność i heroizm mają swój smak, ale z drugiej strony obie awarie były zmęczeniowe i najprawdopodobniej można ich było uniknąć. Po wielu sezonach i tysiącach kilometrów w słońcu i deszczu pod prawie dwumetrowym nielekkim i ekstremalnym „napieraczu” to była kwestia czasu.

Resurs to zapożyczone jeszcze z francuskiego mało znane polskie słowo oznaczające (za Wikipedią): „ustalony teoretycznie lub doświadczalnie czas eksploatacji urządzenia, wyrażony w odpowiednich dla niego jednostkach”. W kontekście rowerów żywotność sprzętu często nie jest brana na poważnie. W końcu każdy może znaleźć przykłady rowerów nawet kilkudziesięcioletnich, które nadal służą. Może się czasem udać w przypadku zabiedzonego postkomunistycznego składaka albo „Ukrainy” wykorzystywanych do dotoczenia się do sklepu, ale przy ekstremalnych obciążeniach wyżyłowanego i skomplikowanego sprzętu sportowego przestrzeganie zalecanych interwałów serwisowych i prewencyjna wymiana wypracowanego sprzętu są kluczowe dla unikania awarii na wyścigu lub z dala od cywilizacji. Prezentujemy zbiór informacji o zalecanych przez producentów przeglądach i pa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy