Relax, take it easy. Relaksacja dla sportowców

Porady Otwarty dostęp

Stres może mobilizować do działania. Z drugiej strony nadmierny i paraliżujący przyczynia się do blokad, lęków, napięcia fizycznego i obniżenia możliwości fizycznych.

 

Podobnie jak można nauczyć ciało konkretnych ruchów i trenować jego odporność na zmęczenie, tak samo za pomocą odpowiednich psychicznych i fizycznych technik relaksacyjnych można opanować dysfunkcyjne emocje.

 

Objawy

Stres jest silnie związany z wydzielaniem kortyzolu (hormonu stresu) oraz odczuwaniem lęku, np. przed niepowodzeniem w zawodach. Według Joanny Starzak, Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego i Karoliny Kostorz z AWF w Katowicach na powstawanie i wzmacnianie stresu, i lęku wpływają dwa czynniki. Pierwszy z nich – somatyczny – związany jest z aktywacją autonomicznego układu nerwowego. Objawia się przyspieszonym biciem serca, pobudzoną perystaltyką jelit, dyskomfortem żołądkowym, rozszerzeniem źrenic. Drugi z nich – poznawczy – charakteryzuje się obniżoną samooceną i brakiem wiary w osiągnięcie sukcesu sportowego. Istotna według tych naukowców jest pewność sie...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy