Rychlebskie Ścieżki 2.0. Nie, to się nie mogło udać

Przygoda Turystyka

Rychlebskie Ścieżki są miejscem szczególnym. I wcale nie chodzi mi o to, że kiedyś na naszym radarze pojawiły się najwcześniej, albo że dziś uważam je za najlepsze. Ich specyfika wynika z unikalności i to w kontekście globalnym. W ostatnim roku ośrodek bardzo się zmienił, bo przybyło nowych tras, a inne poprawiono. Ze względu na intensywne prace leśne zmienił się także wygląd poszczególnych ścieżek. Dlatego zdecydowaliśmy się przybliżyć ich aktualny stan i przypomnieć, skąd się wzięły i jak zmieniały się w ciągu lat.

 

Černá Voda leży pół godziny (25 km) samochodem od polskich Głuchołazów, ten sam dystans oddala ją od Paczkowa. Ośrodek składa się z dwóch części. Choć prawdziwiej byłoby stwierdzić, że mentalnie są to dwa ośrodki. Północny – rodzinny i łatwy oraz południowy – ekspercki i elitarny. Co więcej, mam wrażenie, że bywalcy RyS, przesiadujący godzinami pod Zakladną, czyli stodołą przerobioną na trailcenter i wypijający morze piwa, rzadko zdają sobie sprawę z wzajemnego istnienia całkowicie różnych w nastroju, trudnościach i przeznaczeniu rejonów.
 

 

 

1. Dojazd do finałowej sekcji Jastreba.

 

 2. Pełna deforestacja Dra Weissnera. Z jednej strony mnie martwi, ale z drugiej ukazuje ten kultowy podjazd z całkiem nowej perspektywy. 

 

 

 3. Obecnie warto baczniejszą uwagę zwracać na takie znaki. Dzięki nim łatwo można wykminić skróty, skracające czas potrzebny do podjeżdżania, co zwiększa ilość zjazdów. 


Od drugiej strony

Zazwyczaj opis Rychlebskich Ścieżek koncentruje się na południowym rejonie. Jednak dla właściwego obrazu warto zacząć od zgrzebnego opisu tego, co dzieje się na północ od Černej Vody.

 

Dość szybko po otwarciu pierwotnego kompleksiku złożonego z podjazdowej ścieżki Dra Wiesnera, zjazdowych: Walesu, Mramorowego, Prokletego, Velryby, Biskupskego i Sjezdów ich założyciel i promotor odkrył potencjał terenów na północ od Černej Vody. W kierunku miejscowości Vidnava rozpościera się pagórkowaty las, przez który przeciska się malowniczy potok zwany Černym. Na południowym skraju tego lasu usytuowane jest przepiękne jeziorko, a nieopodal Vidnavy betonowy basen w przedwojennym stylu. Brzmi jak wakacje?

 

Aktualnie do dyspozycji rowerzystów na północ od Černej Vody udostępnione są Trail podél Černého Potoka i jego powracająca odnoga, czyli Trail Lesů ČR. Pierwsza jest w całości ścieżką na jedno koło, ładnie poprowadzoną przez uroczy las. Jest w miarę płaska, a wyżwirowana nawierzchnia sprzyja niedeprymującej jeździe. Jednocześnie meandry i pompujące wzgórki ją uatrakcyjniają i przejazd nie jest nużący. Genialną atrakcją jest Černý potok, wzdłuż którego można zorganizować wspaniałe pikniki rowerowe z dziećmi, a latem chłodzenie i chlapanie się.

 

Celem wycieczki do Vidnavy może być basen albo park dirtowy Zahradka, przeznaczony dla zaawansowanych. Są jeszcze Vidnavské Okruhy, czyli wyżwirowana pętla wokół wzgórza nad Vidnavą, łagodna, łatwa i ładna. Niedaleko jest też rejon przygotowany przez czeskiego dirtowca Miry Kopeckego o nazwie Psi kuličky. Ale to nie jest domek dla lalek i pieseczków, wyobrażenia córeczki mogą odstawać od realiów.

 

Mimo takich ekscesów północna część Rychlebskich Ścieżek jest konsekwentnie przygotowana dla rodzin z dziećmi i rekreacyjnej jazdy. Jazda tam może rozbudzić apetyt na jazdę terenową i nie przeraża początkujących. To właśnie dlatego cały kamping pod Zakladną jest pełen rodzin z dziećmi, a do leżącego tam rejonu treningowego ustawiają się kolejki kilk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy