Dział: Turystyka

  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rychlebskie Ścieżki 2.0. Nie, to się nie mogło udać

Rychlebskie Ścieżki są miejscem szczególnym. I wcale nie chodzi mi o to, że kiedyś na naszym radarze pojawiły się najwcześniej, albo że dziś uważam je za najlepsze. Ich specyfika wynika z unikalności i to w kontekście globalnym. W ostatnim roku ośrodek bardzo się zmienił, bo przybyło nowych tras, a inne poprawiono. Ze względu na intensywne prace leśne zmienił się także wygląd poszczególnych ścieżek. Dlatego zdecydowaliśmy się przybliżyć ich aktualny stan i przypomnieć, skąd się wzięły i jak zmieniały się w ciągu lat.

Czytaj więcej

Retro Trail

Korzenie MTB podlewane były dużą ilością piwa, nawożone marihuaną i poparte ideologicznym bezrobociem. Tak było. Nie walczmy z tym.

Czytaj więcej

Woda w egzotycznej podróży

To nie jest tekst dotyczący filtrów ani tabletek uzdatniających. Woda bywa słodka lub słonawa, krystalicznie czysta lub lekko zabarwiona minerałami okolicznych gór. Nie ma jednak wątpliwości, że prawdziwe problemy zaczynają się, gdy jej nie ma… lub gdy nie potrafisz o nią zapytać.

Czytaj więcej

Śladami monumentów. Spełnianie kolarskich marzeń

Po prawie piętnastoletniej przerwie słaba wydolność i wysoka waga stały się świetnymi katalizatorami zmian w stylu życia. Podobno stara miłość nie rdzewieje i tak też było w moim przypadku – powrót na dwa kółka okazał się zbawienny. Po dwóch latach od ponownego wskoczenia na rower, lżejszy o 25 kg i w życiowej formie, jestem na bieżąco z wszystkimi jednodniowymi wyścigami, etapówkami World Tour czy mistrzostwami świata.

Czytaj więcej

Ekskluzywne zachody słońca

Początek zimy to taki czas, kiedy na rowerze jeździ się trochę mniej albo wcale. Dzień jakiś taki krótki, leniwe poranki, większe śniadania, na ulicach mokry piasek wymieszany z solą, a w powietrzu smog i nisko zawieszone chmury. Do tego temperatura spada poniżej zera, zimno doskwiera o wiele bardziej. Siłą rzeczy, w takich okolicznościach docenia się ciepło kominka, miękki koc retro ze wzorem lwa i aromatyczne czerwone wino z korzennymi przyprawami. Dla mnie początek zimy to czas rozpoczęcia sezonu polowań. Polowań na zachody słońca.

Czytaj więcej

Awarie w egzotycznej podróży

Sprawdzam po raz trzeci: hamulce pracują doskonale, żaden fragment bagażu nie dotyka obręczy ani szprych. Wskakuję na siodełko, naciskam na pedały, rower rusza, ale w dalszym ciągu słyszę, że gdzieś coś dziwnie chrzęści. Jazda staje się coraz trudniejsza i w pewnym momencie tylne koło przestaje się obracać.

Czytaj więcej

Poradnik Bikepackersa - pierwszy w Polsce kompleksowy ebook o bikepackingu

Sklep rowerowy Trirent uruchomił właśnie preorder na swoją najnowszą publikację, czyli ponad 150-stronicowy ebook, skrywający tajniki wiedzy potrzebnej do przygotowania się do pierwszej, lub kolejnej wyprawy rowerowej. Mimo że na polskim rynku pojawiło się już co najmniej kilka publikacji z zakresu wypraw rowerowych i bikepackingu Poradnik Bikepackersa zasługuje na szczególną uwagę. Dlaczego?

Czytaj więcej

Wielka przygoda na Dzikim Zachodzie

To historia dwóch wyjazdów, rok po roku. Czyli jak jedno spotkanie w odległej części świata zrodziło pierwszą podróż do Kolorado, a znajomość zawarta na miejscu przy ognisku stała się inspiracją do kolejnej podróży vanem przez połowę Stanów Zjednoczonych dokładnie rok później.

Czytaj więcej

Rowerowy Wiedeń

W stolicy Austrii niemal zawsze zatrzymuję się w drodze powrotnej z urlopu w górach lub nad morzem. Niezależnie od pory roku, z samochodu przesiadam się na rower, bo liczne atrakcje miasta wygodniej i szybciej zwiedza się na dwóch kółkach.

Czytaj więcej

Chrupiący Lipsk maczany w kawie i jeziorach

Jest koniec sierpnia 1998 roku, mam jeszcze inne nazwisko i kilka zaliczeń pozostawionych na wrzesień. Zostałabym dłużej, ale zaliczenia na politechnice to zwykle grube projekty, nad którymi trzeba trochę posiedzieć. Spodenki, które mam na sobie, przed wyjazdem były znacznie ciaśniejsze – trzy tysiące kilometrów po górach północnej Anglii i Szkocji dotąd pozostają największą przygodą i zarazem tęsknotą mojego życia.

Czytaj więcej

Tam, gdzie błoto błyszczy jak srebro

Trzęsą mi się ręce, kiedy rano zakładam ubranie i sypię kawę do kubka, by potem zalać ją wrzątkiem, zamieszać łyżeczką i łapczywie wypić. Wiem, że nie pomoże, ale potrzebuję jej, żeby zebrać myśli. Ledwo stoję na nogach po tygodniu wyjazdów, godzin spędzonych w samochodzie i pracy do późna. Od tygodnia, a może i od dwóch na tamtych trasach już jeżdżą, szukają bezpiecznych linii na ściankach, próbują, zapamiętują. Po tamtym dniu wiem, że niczego nie zjechałabym lepiej, gdybym trenowała tam wcześniej.

Czytaj więcej

Najbardziej płaska trasa świata

Poprosiłam kiedyś wujka Google o przeprowadzenie mnie z Wrocławia do Rybnika w województwie śląskim. Wujek Google zakasał rękawy i swoim zerojedynkowym patykiem wyrysował mi prostą jak nitka trasę wiodącą przez trzy województwa. „Rowerem będziesz jechała, powiadasz? Dobrze! Spodoba ci się opolskie” – mruknął, po czym wrzucił mnie w najrozkoszniejsze, najbardziej malownicze, najwygodniejsze i najdogodniejsze szutrówki świata. Na 25-milimetrowych oponach!

Czytaj więcej