Geny MTB

Przygoda

Od zawsze to wiem: mój brat jest po prostu lepszy. Nie chodzi tu o żadną skromność czy nieśmiałość, bo dzieci nie mają powodu, by być skromne i wierzą w siebie, póki jakiś dorosły nie utwierdzi ich w przekonaniu, że powinny w siebie wątpić. Mojemu bratu po prostu idzie to zgrabniej: lepiej skręca, jest szybszy, dynamiczniej hamuje, wygląda przy tym, jakby robił to od zawsze. A ja? No cóż, mimo że nie jest wcale źle, wyglądam po prostu jak baba.

 

On ma talent, ja jestem zwykłym dzieckiem, które nieźle radzi sobie na nartach. To się dzieje! Jedni mają dar do poezji, inni od kolebki przejawiają zdolności do sportów. Mają głowę i ciało, dzięki którym potrafią robić to lepiej niż inni. Badania potwierdzają, że lata dzieciństwa to okres, w którym rozwijają się połączenia nerwowe odpowiedzialne za przyszłe umiejętności, rozwijają się, jeśli są odpowiednio stymulowane. Podobno, gdy zacznie się za późno… jest zwyczajnie za późno. Ale gdy zacznie się odpowiednio wcześnie…


Karolina wysyła paczkę zdjęć. „Chcesz?” – pyta. Przeglądam od razu: góry, rowery – mamy to w „bikeBoardzie” na niemal każdej stronie. Potrzebuję historii! „To Mariusz Bryja i jego córka” – pisze Karolina i wtedy jak grom powraca do mnie moje pytanie. Gdyby dało się wybrać jedno z dwojga: geny utalentowanych rodziców albo ich czas, co należałoby wziąć? A może to wszystko bardzo się łączy i nie można tego rozdzielić. Co myśli o tym Helena Bryja – 14-letnia riderka, która zjeżdża ścianki lepiej niż jej koledzy, a co myśli o tym jej tataMariusz, który o vertach wie prawie wszystko (przeczytaj Vert z wydania 4/2021 „bikeBoardu”)? Należało wykonać międzymiastową do Bukowiny Tatrzańskiej i zwyczajnie zapytać. 

 

 

 

1, 2  Hela i Brajan. Lubią wejść na szczyt, a potem z niego zjec...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy