W lipcowym wydaniu czasopisma bikeBoard piszemy o tłuszczach w diecie kolarza. Gdyby spytać przeciętnego zawodnika o najważniejsze składniki kolarskiej diety, najczęściej udzielaną odpowiedzią byłyby zapewne węglowodany. Są przecież podstawowym źródłem energii i to od ich spożycia w dużej mierze zależy, jak długi i intensywny wysiłek jesteśmy w stanie podjąć. Jako drugi istotny element do głowy przychodzi białko, umożliwiające sprawny przebieg powysiłkowej regeneracji. Prawdopodobnie mało kto wskazałby na tłuszcze, które w kolarstwie są chyba najmniej docenianym z makroskładników. Dlaczego tłuszcze również są ważne w diecie? Które tłuszcze są korzystne? Zapraszamy do lektury!
ADAPTOGENY DLA KAŻDEGO?
Adaptogeny to związki syntetyczne lub naturalne ekstrakty roślinne, które wpływają na większą odporność organizmu na zmęczenie i stres. Pojawiają się na sklepowych półkach jako suplementy diety, takie jak np. ashwaghanda, żeń-szeń lub np. różeniec górski. Choć rośliny te znane są od wielu wieków, to badania nad ich dokładnym wpływem na organizm prowadzone są dopiero od połowy ubiegłego stulecia. Jak działają?
TOREBKI BIODROWE
Jako coś pomiędzy plecakiem a zestawem kieszonek na plecach kolarskiej koszulki, torebki biodrowe mają swoich fanów. Jak duża powinna być torebka biodrowa, co powinna mieścić, jakie mieć cechy, by decyzja o jej zakupie nie przyniosła frustracji i zawodu? Na jakie funkcje zwrócić uwagę, by godnie zastąpiła plecak, i jednocześnie nie zawstydziły jej trzy pojemne kieszonki na plecach koszulki?