Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rowery

2 sierpnia 2022

NR 61 (Lipiec 2022)

roko.bike 16”

0 262

Wrażenia z jazdy

Polski producent rowerów dziecięcych, który bez kompleksów ogłasza, że jego misją jest stworzenie najlepszych na świecie rowerów dla najmłodszych! My na podstawie modelu na kołach 16”, najmniejszego w kolekcji, możemy napisać, że firma nie rzuca słów na wiatr.

POLECAMY

Przede wszystkim rower wygląda bardzo estetycznie. Duża gama wersji kolorystycznych powoduje, że każde dziecko powinno znaleźć kolor, który mu się spodoba, a rodzic doceni szlifowane spawy i wyrafinowane komponenty. Dla dziecka równie ważne co wygląd jest to, żeby rower lekko się prowadził. Niebywale niska masa sprawia, że młody użytkownik z łatwością jest w stanie podnieść czy przestawić rower. Podczas jazdy również ma to kolosalne znaczenie. Rower łatwo się rozpędza, możliwe do pokonania są niewielkie wzniesienia, a w trudniejszym terenie, gdzie pojawiają się już kamienie czy korzenie, dzieciak łatwo może manewrować rowerem, a dzięki temu szybko uczy się techniki jazdy i jest w stanie pokonywać coraz ambitniejsze trasy. Rower ma bardzo mocno giętą kierownicę, przez co pozycja jest wygodna, ale – co najważniejsze – nie przeszkadza to na zjazdach i Mikołaj bardzo odważnie i pewnie pokonywał nawet strome odcinki. Tym, co zmieniłbym w rowerze, są opony na trochę szersze, nie ze względu na przyczepność, bo ta jest wystarczająco dobra, ale by poprawić tłumienie nierówności. Małe koła i wąskie opony 1,5” powodują, że każda dziura jest mocno odczuwalna i wyraźnie wybijała Mikołaja z rytmu jazdy.

Geometria

Rower przeznaczony jest dla dzieci o wzroście od 95 do 115 cm, ale trzeba do tego podchodzić z rezerwą, bo Mikołaj ma 110 cm, a rower jest już na niego praktycznie za mały. Oczywiście, w dużej mierze jest to kwestia proporcji ciała, jednak w naszej ocenie realnie 110 cm to graniczny wzrost. Geometria została tak opracowana, by łatwiej było manewrować rowerem, a w tym celu obniżono suport, zastosowano krótkie rurki tylnego trójkąta i łagodny kąt główki ramy.
 

  1. „Tato, jakie ten rower ma fajne miękkie rączki” – powiedział mój syn, trzymając chwyty. I rzeczywiście, są one nie tylko wygodne, lecz także lekkie. Dla bezpieczeństwa zakończone gumowymi krążkami, dodatkowo są wytrzymałe i przetrwają liczne upadki czy kładzenie roweru na ziemi. Na zdjęciu widoczne są także dźwignie hamulców Tektro, których profil jest dopasowany do rozmiaru dłoni dziecka.
  2. Estetyczny mostek Zoom nie ma ostrych krawędzi, o które dzieciak mógłby się zranić. Zastosowane łożyska sterów mają wbudowaną blokadę skrętu. To bardzo istotny element, zwłaszcza w rowerach dziecięcych, gdzie mała nierówność przy niskiej prędkości może spowodować odwrócenie kierownicy. Dodatkowo łatwiej dziecku odpowiednio ustawić kierownicę w stronę kierunku jazdy podczas podnoszenia maszyny. A zwróciliście uwagę na dzwonek?
  3. To zdecydowana rzadkość, żeby w tej kategorii rowerów rama była tak dobrze wykonana. Matowy kolor wygląda świetnie, a malowanie uatrakcyjniają grafiki.

OSPRZĘT

Rama: aluminium 6061 | Przedni widelec: aluminium 6061 | Piasty/Obręcze: rb na łożyskach maszynowych/aluminiowych | Opony: Kenda Small Block Eight 20x1.5” | Korby: rb 25 z. (92 mm) | Wolnobieg: 14 z. | Hamulce: dźwignie Tektro JL350, szczęki v-brake 
Tektro  | Kierownica: aluminiowa typu riser, 460 mm | Wspornik kierownicy: Zoom aluminiowy, 35 mm | Łożyska sterów: Neco z ogranicznikiem skrętu | Wspornik siodełka: Cionlli zintegrowana z siodłem, 25,4 mm | Siodełko: rb

Zastosowano napęd bez przerzutek na klasycznym łańcuchu. Jest nieco głośniejszy niż pasek i trzeba dbać o jego czystość oraz smarować, ale mimo wszystko jest bezproblemowy i stawia mniejsze opory. Hamulce są wysokiej klasy i działają bardzo dobrze, a klamki Tektro są specjalnie wyprofilowane dla małych rączek dziecka. Opony, pomijając dyskusyjną kwestię szerokości, mają uniwersalny bieżnik, który lekko toczy się na asfalcie, a jedn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy