Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

2 sierpnia 2022

NR 61 (Lipiec 2022)

Hutchinson Tundra

0 103

Cena: 229 zł
Masa: 518 g
Tora Zajdel II, www.tora-zajdel.com.pl, www.atelo.pl

Tundra to jeden z trzech modeli opon gravelowych francuskiej marki Hutchinson. Przeznaczone są na mokre, błotniste warunki i jazdę w terenie na granicy między gravelem a XC. Inspiracją dla wzoru bieżnika był dobrze znany crossowy model Black Mamba, ten sam, który dał początek bieżnikowi Skeleton w gamie opon MTB Hutchinsona – tam jednak klasyfikowany jest na suche warunki.
 

POLECAMY


Tundra ma zaawansowany aramidowy oplot o gęstości 127 TPI i bieżnik z dwóch twardości gumy – 60% szerokości środka z twardszej – 60a w skali Shore’a, boczne klocki z miększej i bardziej przyczepnej 50 ShA. Pochodząca z kolekcji MTB gęsto tkana warstwa antyprzebiciowa Hardskin chroni od stopki do stopki. Tundry występują w dwóch szerokościach 40c (testowane) i 45c, każda w odmianie z jasnymi (testowane) lub czarnymi bokami. Tylko jasne są produkowane we Francji. Nie sądzimy, żeby dla jakości robiło to większą różnicę, bo największe fabryki opon, a zatem i centra kompetencji znajdują się w Azji, ale to budujące, że w Europie coś się znowu produkuje.

Maksymalne zalecane ciśnienie „40” to tylko 3,5 bara. Niby mało, ale wg kalkulatora ciśnień Silca nawet więksi kolarze wcześniej napotkają limit masy ramy lub kół. Na boku opony producent rekomenduje ciśnienie 2,5 bara, to dość dziwne, bo przecież powinno być dobierane do masy jeźdźca i terenu. Przy wadze 85 kg na rowerze 9 kg, na oponach, które na „hooklessowych” obręczach o wewnętrznej szerokości 25 mm, między najbardziej wystającymi klockami bieżnika rozłożyły się na 42 mm, w mieszanym terenie czułem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy