Co to jest GSB?
Główny Szlak Beskidzki został oznakowany już w 1929 r. (a jego kontynuacja na terenach obecnej Ukrainy w 1935 r.). Jest długodystansowym górskim szlakiem pieszym, ma długość około 500 km (różne źródła podają wartości różniące się o kilka kilometrów) i przewyższenie około 21 tysięcy metrów. Oznakowany jest na czerwono. Kropki w tym kolorze, oznaczające krańce szlaku, znajdują się w Wołosatem w Bieszczadach i w Ustroniu w Beskidzie Śląskim. Pomiędzy tymi kropkami szlak biegnie przez najwyższe partie polskich Beskidów: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady.
Pomiędzy Jordanowem a Rabką szlak łagodnieje. Mimo tego, że to gęsto zaludnione tereny, czasami ma się wrażenie przebywania w pustych górach.
Krótki rest w nieczynnej poza sezonem studenckiej bazie namiotowej na Lubaniu. Czynna czy nie, może być ciekawą opcją noclegową. To jedna z najstarszych baz namiotowych w Polsce (działa od lat 60-tych XX w.), jest więc szansa, że za młodu spali tam wasi rodzice, a może nawet dziadkowie.
Don`t try this at home! Gdy to któryś już dzień w drodze, a od rana w nogach ponad 3 tys. m przewyższenia, ważniejsze od zaleceń dietetyków jest jak najszybsze uzupełnianie kalorii.
Dostępność dla rowerzystów
Z punktu widzenia rowerzysty GSB ma wiele fragmentów, gdzie jazda jest niemożliwa ze względu na przepisy (parki narodowe: Babiogórski, Magurski i Bieszczadzki). Mimo tego, że w sieci można znaleźć niejedną relację opisującą zdobycie Babiej Góry lub bieszczadzkich połonin z rowerem, odradzamy takie eskapady. Po pierwsze, wpychanie się na rowerze w zabronione miejsca psuje opinię całemu środowisku rowerowemu i grozi rozszerzaniem zakazów na dalsze tereny, nie mówiąc już o możliwości otrzymania mandatu. Po drugie, nie nastawiaj się na epicką jazdę – nawet jeśli nie odstraszą Cię trudności techniczne na Babiej Górze lub niekoń...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ...i wiele więcej!