Adaptogeny dla każdego?

Zdrowie

Adaptogeny to związki syntetyczne lub naturalne ekstrakty roślinne, które wpływają na większą odporność organizmu na zmęczenie i stres. Pojawiają się na sklepowych półkach jako suplementy diety, takie jak np. ashwaghanda, żeń-szeń lub np. różeniec górski.

Choć rośliny te znane są od wielu wieków, to badania nad ich dokładnym wpływem na organizm prowadzone są dopiero od połowy ubiegłego stulecia. Ich korzystne działanie związane jest głównie z pracą osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (oś HPA), która odpowiada za reakcję na stres i dostosowanie się do niego. Już pojedyncza dawka tych wyciągów może przygotować organizm na szybką odpowiedź na reakcję stresową, za co odpowiedzialny jest układ współczulny (SAS). Dodatkowo wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie poziomu cukru, mleczanów we krwi i enzymów wątrobowych, co wpływa na przyspieszenie regeneracji u sportowców i poprawę funkcji pracy układu krwionośnego. Dlatego właśnie dietetyka sportowa coraz śmielej sięga się po suplementację adaptogenami.

Żeń-szeń Panax koreański

Przykładem adaptogenu wykorzystywanego w sporcie jest żeń-szeń Panax, który zawiera biologicznie czynne ginsenozydy. Zmniejszają one zmęczenie i osłabienie, zwiększają ochronę immunologiczną oraz leczą nadciśnienie, cukrzycę typu 2 i zaburzenia erekcji. W grupie sportowców korzyści z suplementowania nim upatrywane są w zakresie wpływu na zwiększenie zdolności hemoglobiny do wiązania tlenu, co poprawiłoby dotlenienie organizmu i jego wytrzy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy