Autor: Tamara Górecka-Werońska

Bikefitter, dyplomowany fizjoterapeuta w Profidea Bikefitting Studio w Krakowie)

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Okiem bikefitterki. Jak dobrać wkładki do butów rowerowych?

Nawet kupując topowe modele butów w środku znajdziecie najczęściej jedynie cienką wyściółkę. Przeważnie płaską, wiotką, zupełnie niespełniającą funkcji biomechanicznych. Z wkładkami butów rowerowych jest identycznie, jak ze sprzedażą wyczynowych rowerów bez pedałów. Tak się kiedyś przyjęło, tylko świadomość braku jest znacznie niższa. Rynek akcesoryjnych wkładek istnieje i warto skorzystać z tego dobrodziejstwa.

Czytaj więcej

Okiem Bikefitterki: W gąszczu siodeł

Dla większości osób wszystkie siodła rowerowe na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Jako bikefiterka widzę jednak setki opcji i możliwości i poprowadzę cię przez ten gąszcz.

Czytaj więcej

Okiem bikefitterki. Siodła rowerowe – przewodnik dla początkujących

Siodło rowerowe jest jednym z trzech najważniejszych punktów podparcia Twojej miednicy w trakcie jazdy na rowerze. Jego główne zadanie to utrzymywanie ok. 60% masy ciała, a bardzo dobre podparcie kośćca stanowi doskonałą bazę do transferu mocy kończyn dolnych na pedały. Dzięki temu nie przeciążamy mięśni w odcinku lędźwiowym, a obręcz barkowa również jest ustabilizowana. Jak widzisz, Twoja miednica stanowi pewne centrum dowodzenia z dobrze dobranego siodła.

Czytaj więcej

Okiem bikefitterki: pedały zatrzaskowe

Z punktu widzenia bikefittingu dzięki zespoleniu z pedałami zatrzaskowymi stworzysz jedność z rowerem. Wpłynie to na bezpieczeństwo prowadzenia roweru i zwiększy szybkość Twoich reakcji, zwłaszcza gdy musisz nagle przeskoczyć przeszkodę lub zjechać po kamieniach. 

Czytaj więcej

Okiem bikefittera – jak zacząć przygodę w pedałach zatrzaskowych

Badania związane z procesem uczenia się nowych umiejętności wykazują, że warto wykorzystywać więcej niż jeden z naszych narządów zmysłu. Dowiedziono, że czytając ten tekst, zapamiętamy z niego jedynie 20% przekazywanych informacji. Jeśli go komuś opowiemy, nasza wiedza wzrośnie o połowę. A kiedy przejdziemy do praktyki, wówczas sukces będzie gwarantowany. Dlatego dobra metodyka to podstawa.

Czytaj więcej

Okiem bikefitterki

Coraz częściej kobiety odkrywają uroki kolarstwa. Bywa, że inspirują się swoimi drugimi połówkami, skoro bowiem on tyle czasu poświęca rowerowi, to może rzeczywiście coś w tym jest. Z wieloletnich obserwacji rynku rowerowego wynika, że kobiety poświęcają mnóstwo czasu i energii, aby wybrać wymarzony rower. Dobierają do tego odpowiedni strój rowerowy, buty, kask, rękawiczki, tak aby całość prezentowała się znakomicie. Kolejnym etapem jest specjalizacja i wynikająca z niej emancypacja, ponieważ nie wszystko, co dobre dla mężczyzn, sprawdza się u kobiet. W naszym studio od 2011 r. prowadzimy bardzo dokładne badania i statystyki wszystkich sesji bikefittingu. Z naszych usług skorzystało ponad tysiąc osób, w tym 132 panie. Oto moje spostrzeżenia dotyczące dopasowania roweru dla kobiet. Ale nie jest to tylko artykuł dla nich. Uważam, że powinni zapoznać się z nim także partnerzy przyszłych kolarek, żeby uwzględniając różnice płci, skutecznie doradzić odpowiednie rozwiązania.

Czytaj więcej