Od kilkunastu lat wyraźnie rośnie frekwencja w amatorskich zawodach kolarskich. Zaczęło się od maratonów MTB, ale szybko się okazało, że pozostałe dyscypliny kolarstwa również nie zostają w tyle. XC, wyścigi szosowe, enduro oraz kolarstwo przełajowe rosną w siłę. Coraz większa liczba organizowanych cykli skupia naprawdę wielu chętnych do rywalizacji.
Nim nastąpiła era COVID-19, najpopularniejsze cykle zawodów gromadziły około 1000 osób na starcie. To robi wrażenie!
Jeśli planujesz zacząć się ścigać, z pewnością znajdziesz zawody dla siebie. Warto poczuć adrenalinę, którą wywołuje start w zawodach kolarskich. Niezależnie od tego, którą dyscyplinę wybierzesz. Stając na „kresce”, możesz poczuć się jak zawodowiec.
Po kilku startach na pewno pokochasz kolarstwo na nowo, ale w Twojej głowie zacznie się rodzić pewne pytanie: Jak to możliwe, że czołówka jest tak szybka? Na każdych zawodach kolarskich jest grono zawodniczek i zawodników, którzy jadą tak mocno, że większość startujących nie jest w stanie utrzymać ich tempa nawet przez kilka minut. Nie jest to kwestia jakości sprzętu, choć naturalnie nie jest to bez znaczenia. Prawda jest taka, że aby jeździć szybko, trzeba przestać po prostu jeździć i zacząć trenować.
Czym jest trening kolarski i dlaczego jest tak skuteczny?
Trening kolarski jest celowym obciążeniem organizmu wysiłkiem, co ma prowadzić do jego adaptacji. Po odpowiedniej regeneracji proces ten powtarza się ponownie, lekko zwiększając intensywność i czas trwania treningów.
W zasadzie taki schemat zawsze przynosi zamierzone korzyści. Choć warto zagłębić się nieco bardziej w szczegóły.
Kolarstwo to sport wytrzymałościowy
Kluczowa jest zatem możliwość pozyskiwania energii przy pomocy tlenu. Aby jechać na rowerze długo i szybko, mięśnie muszą mieć energ...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ...i wiele więcej!