Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

5 maja 2021

NR 48 (Kwiecień 2021)

Skończ jeździć, zacznij trenować

0 2529

Od kilkunastu lat wyraźnie rośnie frekwencja w amatorskich zawodach kolarskich. Zaczęło się od maratonów MTB, ale szybko się okazało, że pozostałe dyscypliny kolarstwa również nie zostają w tyle. XC, wyścigi szosowe, enduro oraz kolarstwo przełajowe rosną w siłę. Coraz większa liczba organizowanych cykli skupia naprawdę wielu chętnych do rywalizacji.

 

Nim nastąpiła era COVID-19, najpopularniejsze cykle zawodów gromadziły około 1000 osób na starcie. To robi wrażenie!
Jeśli planujesz zacząć się ścigać, z pewnością znajdziesz zawody dla siebie. Warto poczuć adrenalinę, którą wywołuje start w zawodach kolarskich. Niezależnie od tego, którą dyscyplinę wybierzesz. Stając na „kresce”, możesz poczuć się jak zawodowiec.
Po kilku startach na pewno pokochasz kolarstwo na nowo, ale w Twojej głowie zacznie się rodzić pewne pytanie: Jak to możliwe, że czołówka jest tak szybka? Na każdych zawodach kolarskich jest grono zawodniczek i zawodników, którzy jadą tak mocno, że większość startujących nie jest w stanie utrzymać ich tempa nawet przez kilka minut. Nie jest to kwestia jakości sprzętu, choć naturalnie nie jest to bez znaczenia. Prawda jest taka, że aby jeździć szybko, trzeba przestać po prostu jeździć i zacząć trenować.

 

Czym jest trening kolarski i dlaczego jest tak skuteczny?

Trening kolarski jest celowym obciążeniem organizmu wysiłkiem, co ma prowadzić do jego adaptacji. Po odpowiedniej regeneracji proces ten powtarza się ponownie, lekko zwiększając intensywność i czas trwania treningów.
W zasadzie taki schemat zawsze przynosi zamierzone korzyści. Choć warto zagłębić się nieco bardziej w szczegóły.

 

Kolarstwo to sport wytrzymałościowy

Kluczowa jest zatem możliwość pozyskiwania energii przy pomocy tlenu. Aby jechać na rowerze długo i szybko, mięśnie muszą mieć energ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    Maciek Puź

    Trener i współzałożyciel "Na Osi - Kolarska Przestrzeń".

    Przez wiele lat związany był z szeroko pojętym rynkiem eventowym, ale równolegle z zamiłowaniem uprawiał kolarstwo. Pasja kolarska okazała się tak silna, że Maciek postanowił połączyć w nią również swoje życie zawodowe. Certyfikowany instruktor kolarstwa PZKol, a zarazem aktywny zawodnik Masters. Dziś zajmuje się trenowaniem kolarek i kolarzy na różnych poziomach sportowych. Wspomaga ich nabywaną przez lata wiedzą na temat treningu, układa plany i jednostki treningowe. Przygodę z rowerem rozpoczął w wieku 32 lat i jest świetnym przykładem, że na kolarstwo nigdy nie jest zbyt późno.