Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przygoda , Otwarty dostęp , Turystyka

24 września 2021

NR 53 (Wrzesień 2021)

Rowerowy Wiedeń

0 3092

W stolicy Austrii niemal zawsze zatrzymuję się w drodze powrotnej z urlopu w górach lub nad morzem. Niezależnie od pory roku, z samochodu przesiadam się na rower, bo liczne atrakcje miasta wygodniej i szybciej zwiedza się na dwóch kółkach.

Wiedeń jest jednym z wielu europejskich miast, które w swoich planach zagospodarowania przestrzennego mocno skupia się na rozbudowie infrastruktury rowerowej. Najbliższy cel to zwiększenie udziału tego typu ruchu do 10% z obecnych 7%, co ma nie tylko zmniejszyć problem korków w mieście, lecz także istotnie poprawić zdrowie mieszkańców i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Obecnie łączna suma długości ścieżek i dróg rowerowych to 1654 km (w tym jednokierunkowych 321 km), miejsc parkingowych dla dwukołowców jest prawie 51 tys., a obok nich umiejscowione są często wypożyczalnie rowerów. W kilometraż wliczane są typowe ścieżki rowerowe, ale również miejsca wydzielone do jazdy rowerem w ramach buspasów, miejsca dla jazdy w strefie pieszych, drogi osiedlowe i np. trasy do jazdy rowerem górskim. Warto podkreślić, że w ostatnich dziesięciu latach długość dróg do jazdy rowerem zwiększyła się o około 30%. W Warszawie, która pod względem liczby mieszkańców jest miastem o 7% mniejszym od Wiednia, a pod względem powierzchni o 25% większym, długość ścieżek to 675 km (w dekadę się podwoiła).

POLECAMY


Liczby te i porównanie pokazują, że dla lokalnych władz Wiednia rowerzyści to priorytet, a pęczniejąca infrastruktura sprzyja temu, by dziennie z dwóch kółek korzystało coraz więcej osób. Rekordowym dniem okazał się zeszłoroczny 30 czerwca, gdy na jednej ze stacji, gdzie mierzone jest natężenie ruchu (Operinring), zameldowało się ponad 10 tys. osób.

 

Citybike

Na wycieczkę do Wiednia można wybrać się ze swoim rowerem, ale miasto oferuje również możliwość korzystania z rowerów miejskich. System Citybike oferuje 120 stacji postojowych z rowerami do wypożyczenia. W porównaniu do tych spotykanych w naszych miastach te wiedeńskie są lżejsze, co zwiększa komfort jazdy. System funkcjonuje przez cały rok (także w miesiącach zimowych). Trzeba się w nim zarejestrować online lub w terminalu na stacji. Potrzebna jest karta płatnicza, za której pomocą należy uiścić bezzwrotną opłatę początkową, wynoszącą symboliczne 1 euro. Po zalogowaniu się do systemu (identyfikatorem jest karta płatnicza) można wypożyczyć dowolny rower, a pierwsza godzina jazdy jest darmowa. Każda kolejna kosztuje 2 euro, a po przekroczeniu czterech godzin opłata rośnie do 4 euro za godzinę. Jeśli po pierwszej godzinie oddasz rower i odczekasz 15 minut, to kolejne wypożyczenie ponownie będzie bezpłatne. W tym czasie można wypić espresso oraz spróbować lokalnych słodkich specjałów: tortu Sachera (tort czekoladowy przełożony konfiturą morelową i oblany czekoladą) lub – to propozycja dla głodnych – sznycla wiedeńskiego. W praktyce wypożyczenie roweru Citybike zapewnia możliwość bezpłatnego poruszania się pomiędzy wszystkimi atrakcjami miasta, a ciekawą propozycją jest skorzystanie z przygotowanych przez miasto ścieżek tematycznych, które oprowadzą po wybranych atrakcjach turystycznych.

 

Z perspektywy siodełka

Pomocne w wyborze trasy do zwiedzania rowerem mogą okazać się trzy strony: https://www.wien.gv.at/verkehr/radfahren/radnetz/themenradwege/ https://www.mobilitaetsagentur.at/touren/ oraz https://www.fahrradwien.at/.
Można na nich znaleźć propozycje przejazdów wraz z krótką charakterystyką miejsc wartych zobaczenia, długością trasy i szacowanym czasem potrzebnym na jej pokonanie. Trasę można zaplanować także dzięki aplikacji Bike Citizens.
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od najstarszej części Wiednia – dzielnicy Innere Stadt. Znajdują się tam Hofburg (rezydencja władców austriackich od XIII wieku, aż do końca I wojny światowej), Muzeum Sisi, czyli chyba najbardziej rozpoznawalnej władczyni Austrii, o której powstało wiele filmów, Muzeum Historii Naturalnej ze słynną Wenus z Willendorfu oraz Muzeum Historii Sztuki z dziełami Rubensa, Pietera Bruegla i Rembrandta. Wieczór warto zarezerwować dla Opery Wiedeńskiej, w której niemal każdego dnia odbywają się koncerty muzyki klasycznej. W Wiedniu znajduje się też wiele wartych zobaczenia gotyckich kościołów, które przyciągają uwagę strzelistością, wielkością i rozmachem, z jakim zostały zaprojektowane. Najbardziej znaną świątynią jest Katedra św. Szczepana, która znajduje się na centralnym placu Wiednia – Stephansplatz.


Nie tylko dla dzieci ciekawy sposób spędzenia czasu oferuje Prater, czyli najstarszy na świecie park rozrywki z wiedeńskim diabelskim młynem, z którego można podziwiać panoramę miasta (chyba że ma się lęk wysokości). Oprócz pałacu Hofburg i przyległych do niego budowli warto udać się również do Belwederu i letniej rezydencja Habsburgów – pałacu Schönbrunn, który został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Sam ogród i pałac z zewnątrz można zwiedzać codziennie bezpłatnie. Znajduje się on nieco dalej od centrum i można dojechać do niego rowerem. Z centrum miasta to około 5 km. W otoczeniu Schönbrunnu znajdziemy labirynt, palmiarnię i najstarszy na świecie ogród zoologiczny Tiergarten Schönbrunn, w którym można zobaczyć m.in. pandę wielką, pingwiny cesarskie, niedźwiedzie polarne, żyrafy, misie koala i gepardy. Atrakcją zoo jest również pawilon z lasem deszczowym i zwierzętami Ameryki Południowej. Wstęp kosztuje 26 euro dla osoby dorosłej i 13 euro dla dziecka. Bilety wstępu do wszystkich atrakcji pałacu kosztują – odpowiednio – 49 euro i 26,50 ulgowy. Dostępny jest również bilet Sisi Ticket Deluxe, który umożliwia wstęp do komnat pałacowych (udostępniany jest zwiedzającym audioprzewodnik w języku polskim – polecam zabranie ze sobą swoich słuchawek), Muzeum Sisi i Muzeum Mebli w centrum miasta oraz oddalony o niecałą godzinę drogi samochodem od Wiedni...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy