Powiększa się rodzina Canyon Spectral

Rowery

Rodzina Spectrala to obecnie 7 wersji tego samego roweru o skoku 160 mm przód / 150 mm tył: 5 karbonowych i 2 alu, z kołami 29", 27,5" oraz mullet. Dla młodych riderów o wzroście 145-160 cm Canyon przygotował aluminiowego Spectrala Young Hero o skoku 150 mm / 140 mm na kołąch 27,5" i o kinematyce przystosowanej dla lżejszych osób. 

 

 

Foto Roo Fowler

 

 

Rodzina Canyon Spectral

MODELE AL

Spectral Young Hero (tylko 27,5")

 

 

Spectral 5 (27,5" lub 29")

 

 

Spectral 6 (27,5" lub 29")

 

 

MODELE CF

Spectral CF 7 (27,5" lub 29")

 

 

Spectral CF 8 CLLCTV (tylko Mullet) - o tym modelu piszemy w wydaniu 11-12/2021, wyjaśniając na czym polega rozwiązanie mullet, dla kogo jest przeznaczony, kto zyska na takiej opcji, oraz co daje sprężynowy damper i komu się spodoba

 

 

Spectral CF 8 (27,5" lub 29")

 

 

Spectral CF 9 (27,5" lub 29")

 

 

MODEL CFR

Spectral CFR (Tylko 29")

 

Niezależnie od wersji, Spectral pozostaje wszechstronnym rowerem ścieżkowym przewidzianym na trasy o charakterystyce 60% zjazd, 40% podjazd. 

 

Co się dzieje w geo?

Motywacją producenta bylo uzyskanie roweru, który jest stabilny na zjazdach i efektywny na podjazdach, jednocześnie na tyle zwinny, że daje dużo radości z jazdy. Generalnie, to jak trzeba poprowadzić geometrię i konstrukcję roweru, by było to możliwe, opiera się na wypracowanych trendach, jednak by rower był świetny zamiast tylko dobry czy przyzwoity, należy jego cechy wyważyć i jednocześnie trafić w "gust" ridera. 

W Spectralu mamy więc:

Płaski kąt główki ramy o nachyleniu 64 stopni w ramach aluminiowych i przy dolnym ustawieniu flip chipa w ramach karbonowych (tam można główkę ramy podnieść o pół stopnia w kierunku pionu przy górnym ustawieniu flip chipa na tylnym trójkącie). Taka cecha wraz z skróconym do 44 mm offsetem widelca, krótkim mostkiem (40 mm) i dłuższym reachem pozwala na stabilne prowadzenie przy dużych prędkościach oraz zwrotność i kontrolę przy niskich. 

Długi reach pozwala na większą stabilność. W połączeniu z płaskim kątem natarcia widelca daje lepsze rozłożenie masy, a to z kolei pomaga utrzymać trakcję, lepsza pozycję ciała w zakrętach oraz daje większą swobodę. 

Stroma rura podsiodłowa w zależności od ustawienia flip chipa kąt rury podsiodłowej to 76 / 76,5 stopnia (stałe 76,5 stopnia w wersji AL). Stroma rura podsiodowa przenosi ciężar ridera do przodu i pozwala mu przyjąć bardziej efektywną pozycję podczas podjazdu i wydajniej pedałować.

Krótkie korby 165 mm / 170 mm w zależności od rozmiaru ramy pozwalają na uzyskanie lepszego, bardziej otwartego kąta bioder podczas pedałowania na podjazdach, sprzyjają utrzymaniu wysokiej kadencji i redukują uderzenie pedałów przy trudnych zjazdach

Krótkie dolne rurki tylnego trójkąta dla zwinności 

Krótka rura podsiodłowa i niska główka ramy dla zwiększenia możliwości doboru rozmiaru i zastosowania droppera o naprawdę dużym skoku (do 200 mm).

 

W ostatnim tegorocznym wydaniu bikeBoardu duży test Spectrala CF 8 CLLCTV w wersji mullet ze sprężyną. Wyjaśnimy w nim, na czym polega rozwiązanie mullet, dla kogo jest przeznaczony, kto zyska na takiej opcji, oraz co daje sprężynowy damper i komu się spodoba.

 

Foto Miłosz Kędracki

 

Więcej na Canyon.com

Przypisy