Nowy Canyon Spectral 29

Rowery

Canyon wypuszcza pierwszą w historii wersję Spectrala na dużych kołach! Do tej pory Spectral mężnie trzymał się systemu opartego na kołach 27,5". Od dziś nowy karbonowy Spectral otrzymuje koła 29" i cały szereg modyfikacji, które mają dać jeszcze lepsze wrażenia z jazdy w trudnym terenie. 

 

 

 

 

Co zostało ze starego?

Nowy Spectral nadal ma skok 150 mm i trójfazowe zawieszenie, dokładnie tak jak jego poprzednik na mniejszych kołach. Nie zmieniła się pozycja dampera - pozostała w poziomym usytuowaniu. 

 

 

 

 

Co nowego?

Cała reszta! Nowa jest w pełni karbonowa rama o zmienionej geometrii. Nowa rama waży w tej chwili niecałe 2600 g. Nowy Spectral ma bardziej płaski kąt natarcia widelca, zwiększył się reach, a rura podsiodłowa stała się bardziej pionowa - to obecnie typowy trend, który obserwuje się w większości rowerów trailowych. Takie zabiegi sprawiają, że rower lepiej zjeżdża, gdyż łatwiej pokonuje przeszkody przed przednim kołem, jest stabilniejszy, oraz efektywniej podjeżdża. 

 

 

 

 

 

Poniższa tabela przedstawia podstawowe wymiary. Łamane wartości to pomiary uzyskane przy dwóch różnych położeniach flip chipa - elementu w tylnym trójkącie umożliwiającego zmianę kąta nachylenia główki ramy i rury podsiodłowej o 0,5 stopnia oraz zmianę wysokości suportu o 8 mm. Dwie różne wartości 150 mm i 160 mm to skok widelca w zależności od wersji wyposażenia, wersje na Foxie oferują 160 mm skoku przedniego amora (tył w obu wersjach 150 mm).

 

 

 

Canyon deklaruje, że nowa rama jest lżejsza od poprzedniczki oraz zyskała jeszcze wyższą sztywność. Przy bardzo dobrym współczynniku sztywnosci do wagi, Spectral przeszedł testy wytrzymałościowe w kategorii 4, co oznacza, że ten trailowy rower z powodzeniem poradzi sobie na trasach enduro i w bike parku na sporych hopach. Wyższa kategoria 5 określa rowery zdatne do zawodów klasy Pucharu Świata DH oraz Red Bull Rampage. 

 

Dla przykłądu sztywność główki ramy skoczyła z 55 Nm/stopień w starym Spectralu do 65 Nm/stopień w nowym. 

 

 

Mniej problemów na warsztacie

Canyon wprowadza również kilka innowacji podpatrzonych u mechaników pracujących z zawodnikami w czasie Pucharu Świata w DH, mianowicie gwintowane otwory piwotów zawieszenia, w których gwinty są wymienialne, jeśli tylko ulegną uszkodzeniu. Dodatkowo uszczelnione łożyska sprawiają, że rower spędza mniej czasu zawieszony na stojaku w warsztacie. 

 

Specyfikacja

 

 

 

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie

 

 

Przypisy