Alta Via Stage Race. Jak pobiegnie wyścig w tym roku

Sport

Do siódmej edycji etapówki MTB Alta Via pozostały niespełna dwa miesiące - organizatorzy właśnie zaprezentowali szczegóły tegorocznej trasy. Wyścig rozpocznie się w Ricco del Golfo,  przez Park Narodowy Cinque Terre dotrze do grzbietu Alta Via dei Monti Liguri, następnie przetnie serce Aveto Park i zejdzie podczas czwartego etapu do Genui, która będzie po raz pierwszy w historii wyścigu miastem - gospodarzem. Dalej trasa będzie przebiegać prowincję Savona - z finiszem etapowym na brzegu morza w Finale Ligure, a następnie przez prowincję Imperia. Ostatni fragment prowadzi aż do francuskiej granicy, meta w Pigna. W sumie podczas prologu i ośmiu etapów 590 km i około  20000 metrów przewyższenia, w różnych okolicznościach przyrody - od gęstych lasów po wysokie górskie pasma i szczyty. Wyjątkowy będzie najdłuższy, królewski piąty etap z Genui do Sassello: 90,7 km i 3050 m w górę. Trudny ze względu na długość i ilość przewyższeń, niezwykły z uwagi na przebieg : Passo dei Giovi, miejsce drogie rowerzystom, Passo del Turchino i imponujący Fort Geremia, geopark Beigua z jego spektakularnymi widokami na  Morze Liguryjskie.
 

 

 


Piątek 11 czerwca - Prolog

Riccò del Golfo: 14,3 km | 570 m  

Wyjazd o zachodzie słońca na prolog – szybka trasa po ścieżkach łączących średniowieczne wioski dolinie Riccò del Golfo: Quaratica, Valdipino i Ponzò,  przykłady pięknej architektury wiejskiej, w bezpośrednim zapleczu wspaniałego Parku Narodowego Cinque Terre, ze wspaniałymi widokami na morze.
 

 

 

 

Sobota 12 czerwca - Etap 1

Z Riccò del Golfo do Cuccaro: 66,7 km | 2610 m
Trasa pierwszego etapu prowadzi przez najpiękniejsze miejsca w prowincji La Spezia. Z Riccò del Golfo wyjazd na grzbiet Alta Via delle Cinque Terre, następnie zjazd w kierunku wybrzeża i  kilka kilometrów ścieżkami parku narodowego Cingue Terre, ze wspaniałymi widokami na klify i na morze. Dalej w głąb lądu, przez średniowieczne wioski, między innymi przez  Calice al Cornoviglio z historycznym zamkiem, aż do miejscowości Cuccaro (Rocchetta di Vara), na skraju słynnej Pineta di Suvero. To jeden z najbardziej wymagających etapów wyścigu Alta Via Stage Race.


Niedziela 13 czerwca - Etap 2

Od Cuccaro do Giaiette: 61,8 km | 1940 m
Drugi etap prowadzi z prowincji La Spezia do prowincji Genua, od malowniczego grzbietu Alta Via dei Monti Liguri do chronionego obszaru przyrodniczego Aveto Park. Pierwsze kilometry wokół Pineta di Suvero, potem szlak Alta Via przez Foce del Termine, wjazd na górę Gottero, z której roztacza się wyjątkowy widok na całą Ligurię i Versilię, potem zjazd do Passo di Cento Croci. Po długim odcinku na dużej wysokości wjazd do parku Aveto, następnie do Passo del Bocco i wreszcie meta w Giaiette (Borzonasca).

 

 

 

Poniedziałek 14 czerwca - Etap 3

Z Giaiette do Lorsica: 54,2 km | 1810 m
Trzeci etap przebiega prawie w całości w Aveto Park, przecinając obszary o dużym znaczeniu przyrodniczym, historycznym i kulturowym: mały świat osad skupiających się wokół wioski Prato Sopralacroce, w górskiej scenerii bogatej w źródła i wodospady. Ukryty w lesie tysiącletni kościół San Martino di Liciorno, Góra Aiona z rozległym płaskowyżem o niemal księżycowym wyglądzie, niesamowity Las Ostrzy, usiany małymi mokradłami pochodzenia lodowcowego. Po opuszczeniu serca parku dalej po asfalcie do Parazzuolo, stamtąd wjazd na szlak Alta Via dei Monti Liguri przy Bocca di Feia i przejazd panoramicznym grzbietem. Po minięciu przełęczy Passo di Ventarola Sud i Passo di Ventarola Nord, zjazd do mety, do małej wioski Lorsica znanej na całym świecie z produkcji adamaszku.Wtorek 15 czerwca - Etap 4

Z Lorsicy do Genui: 73,1 km | 2110 m
Jeden z najtrudniejszych etapów zaczyna się długim odcinkiem asfaltu, który prowadzi licznymi serpentynami aż do Barbagelata. Przed wjazdem do wioski zjazd z asfaltu i jazda na dużej wysokości wzdłuż zalesionego grzbietu Alta Via dei Monti Liguri aż do Passo della Scoffera. Stąd ścieżka skręca na północ, a następnie prowadzi do Montoggio, z licznymi podjazdami i zjazdami między małymi wioskami, tarasami, gospodarstwami i pastwiskami. Po krótkim odcinku na dnie doliny wspinaczka zboczami Monte Carossino, a następnie już zjazd w kierunku Genui. Ostatni fragment obejmuje krótką pętlę, która pozwala podziwiać niesamowity system murów i fortyfikacji zbudowanych w XIX wieku do obrony miasta: na szczycie stromych i panoramicznych wzgórz znajdują się imponujące Forte Diamante, Forte Puin, Forte Sperone i Forte Begato. Etap kończy się na boisku Ca 'de Rissi.

 

 

Środa, 16 czerwca - Etap 5

Z Genui do Sassello: 90,7 km | 3050 m
Najdłuższy etap zaczyna się dość krętą ścieżką między małymi miasteczkami w okolicy Genui, aż do przebiegającego grzbietem  Alta Via dei Monti Liguri w Colla di Praglia. Dalej jazda na dużej wysokości, przez przełęcz Turchino aż do geoparku Beigua, po drodze nie zabraknie odcinków wymagających noszenia roweru, piękną widokowo trasą ze spektakularnymi widokami na Zatokę Morza Liguryjskiego. Po dotarciu do Costa Giancardo w bok ze szlaku Alta Via, zjazd do uroczego miasteczka Sassello.Czwartek 17 czerwca - Etap 6

Z Sassello do Finale Ligure: 82,6 km | 1940 m 
Szósty etap przebiega w całości w prowincji Savona, najbogatszej w lasy w całej Ligurii. W pierwszej części przejazd przez dwa obszary chronione o dużej wartości, la Foresta della Deiva i la Foresta dell’Adelasia, w drugiej części po opuszczeniu szlaku Alta Via dei Monti Liguri dużo ścieżek w okolicy Finale Ligure, na koniec zjazd aż do morza kultowymi dla bikerów singlami.

 


 

 

Piątek 18 czerwca - Etap 7

Z Finale Ligure do Alto: 58,4 km | 2470 m
Siódmy etap prowadzi przez zalesione wzgórza za Finale Ligure, trasa dociera do szlaku Alta Via dei Monti Liguri na Colle del Melogno. Przejazd Faggeta della Barbottina, a następnie techniczną  ścieżką do Bardineto. Potem długi podjazd z powrotem na Alta Via, obok Monte Galero, a potem już jazda grzbietem na średniej wysokości 1500 metrów – na tym odcinku nie wszystko będzie przejezdne – noszenie lub prowadzenie roweru będzie koniecznością. Na zboczach Monte Dubasso skręt z Alta Via na długi i piękny zjazd, który prowadzi do wioski Alto w regionie Piemontu.

 


 

 

Sobota 19 czerwca - Etap 8

Z Alto do Pigna: 86,2 km | 3260 m.
Ósmy i ostatni etap odbywa się w prowincji Imperia, z krótkimi wjazdami do Francji, w większości szlakiem Alta Via dei Monti Liguri. Wymagający i bardzo panoramiczny etap, który przecina urocze wioski, takie jak Cosio d'Arroscia, Mendatica czy Montegrosso Pian Latte. Kulminacją jest wjazd na 2200 metrów Monte Saccarello, najwyższy szczyt Ligurii, po drodze nie zabraknie fragmentów z koniecznością noszenia roweru. Idealna trasa dla rowerzystów kochających alpejskie krajobrazy, eksponowane i na dużych wysokościach. Etap kończy się technicznym zjazdem ze schroniska Allavena do Buggio i do mety w Pigna.
 

 

Oficjalny przebieg trasy i wszystkie parametry AVSR do zobaczenia i ściągnięcia na  https://www.komoot.it/user/altaviastagerace oraz na oficjalnej stronie internetowej wyścigu https://altaviastagerace.it/percorso/ 

 

 

 

Przypisy