We wrześniu czwarta edycja Appenninica MTB Stage Race

Sport

Uczestniczyłem w dwóch pierwszych edycjach i po roku przerwy znowu wybieram się na te niezwykłe zawody. Pierwsza edycja była świetna , druga również zapewniła fajne trasy i wyjątkową atmosferę. W tym roku również liczę na niezapomniany tydzień w Apeninach.

 

 

 

Tegoroczna edycja oferuje w tym roku uczestnikom nową trasę. Impreza zaplanowana na 4-10 września 2022 roku rozpocznie się w Castelnovo ne' Monti (Reggio Emilia), a zakończy w Lizzano w Belvedere (Bolonia). Ta zmiana jest przemyślanym posunięciem organizatorów Happy Trail MTB, mającym na celu wykorzystanie  nowych rejonów i tras z uwzględnieniem dotychczasowych najlepszych fragmentów poprzednich edycji.

 

 

 

 

 

 

Trasa edycji 2022 wije się ścieżkami Alta Via dei Parchi, wśród wyjątkowych  krajobrazów głównego grzbietu Apeninów. Naturalne piękno tego obszaru jest źródłem dumy dla lokalnej turystyki w regionie Emilia-Romania i stanowi  główną atrakcję wyścigu etapowego Appenninica MTB. W porównaniu z poprzednimi edycjami dodatkowo zawodnicy zmierzą się również z trasami pełnymi historii z II wojny światowej, takimi jak droga wojskowa Lunigiana i część niesławnej Linii Gotów. Tegoroczna trasa to 450 km z 16 000 metrów przewyższenia. Uczestnicy zmierzą się z niewidzianymi w poprzednich edycjach górami, przemierzając główne zimowe i letnie tereny sportowe na świeżym powietrzu w regionie Emilia-Romania: Ventasso, Monte Cusna, Monte Cimone, Corno alle Scale i Monte Pizzo. Mimo że trasa jest nowa, lokalizacje etapów pozostają niezmienione. Oprócz wspomnianych już Castelnovo ne' Monti i Lizzano w Belvedere pozostały Fanano (Modena) i Porretta Terme (Bolonia).

  

 

 

 

Start zaplanowano na niedzielę, 4 września 2022 roku., z Castelnovo ne' Monti z trasą wokół kultowej Pietra di Bismantova, w malowniczych krainach Matilde di Canossa. Jej imieniem nazwano otwierający etap „ La Matildica ”, który obejmuje 50 km i nieco ponad 1750 metrów przewyższenia.

 

 

 

 

Kolejna trasa wokół Castelnovo ne' Monti i Skały Bismantovej zostanie zaproponowana jako drugi etap w poniedziałek 5 września. 62 km i 2200 metrów przewyższenia, wspinaczka prawie na szczyt Monte Ventasso, z widokiem na malownicze jezioro Calamone .

 

We wtorek 6 września „High Mountain Queen Stage” z Castelnovo ne' Monti do Fanano będzie  prawdziwym sprawdzianem dla zawodniczek i zawodników. Pierwsze dwa etapy będą stanowić rozgrzewkę przed tym wyzwaniem. Trzeci etap (103 km z 3600 m przewyższenia) przebiegający po głównej grani Apenin między Emilią-Romania i Toskanią będzie najbardziej wymagający i jednocześnie najpiękniejszy. 

 

 

 

 

Następnego dnia, w środę, 7 września, Appenninica po raz kolejny przemierzy szlaki słynnego budowniczego szlaków,Pippo Maraniego. „Pippo Yeah 2.0” rozpoczyna się i kończy w Fanano  (56 km z 2250 m przewyższenia).

 

Piąty etap z Fanano do Porretta Terme zaplanowany na czwartek 8 września, odbędzie się na nietkniętych dotąd szlakach Linii Gotów, słynnego pola bitwy II wojny światowej.Trasa „Linia Gotycka” zapewni płynną i przyjemną trasę przez 71 km z 2500 metrów przewyższenia.

 

 

 

 

W piątek 9 września zawodnicy wyruszą z Porretta Terme do Lizzano w Belvedere na 60-kilometrowej trasie z 2700 metrami przewyższenia. Podczas etapu „Il Corno” trasa będzie poprowadzona przez niezapomniane miejsca z poprzednich edycji, takie jak piękny szczyt Corno alle Scale i wzdłuż zachwycającego jeziora Scaffaiolo.

 

Ostatni etap wyznaczony na sobotę, 10 września rozegrany zostanie na  pięknych stokach bike parku Monte Pizzo wokół Lizzano w Belvedere. To szybka i widowiskowa 37-kilometrowa trasa z 1750 metrami przewyższenia, która wyłoni zwycięzcę wyścigu etapowego 2022 Appenninica MTB.

 

 

 

 

„W porównaniu z zeszłoroczną edycją zdecydowaliśmy się iść pod prąd i zaprojektować trasę w odwrotnym kierunku, jednocześnie będąc w stanie wykorzystać najbardziej ujmujące elementy tras z poprzednich lat. Jak zwykle zapierająca dech w piersiach sceneria grzbietu Apeninów łączy się z zalesionymi przełęczami, stanowiąc mieszankę łagodnych podjazdów i technicznych zjazdów zapewniających flow. Ciężko pracowaliśmy, aby lepiej zrównoważyć długość każdego etapu z przyrostem wysokości.Jesteśmy pewni, że będzie to spektakularna edycja” – powiedzieli organizatorzy Appenninica MTB Stage Race, Beppe Salerno i Milena Bettocchi .

 

Ilość uczestników ze względów logistycznych jest ograniczona do 150 osób, co sprzyja kameralności i stwarza wyjątkową atmosferę podczas imprezy. Zapisanych jest kilku naszych rodaków, nie zabraknie też bikerów z naszego redakcyjnego teamu. Nie ma co czekać z zapisami - do końca maja obowiązuje niższe wpisowe – potem rośnie o 200 euro.

Szczegóły na  appenninica-mtb.com

 

 

 

Przypisy