Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Regulacje i naprawy , Warsztat , Hamulce

26 czerwca 2019

Ustawianie klamek hamulcowych MTB

0 703

POLECAMY

 

Ważnym szczegółem przy regulacji hamulców jest odpowiednie zestrojenie klamek z indywidualnymi potrzebami. Mimo dość sporego wyboru na rynku, większość producentów oferuje nam tylko trzy sposoby poprawienia jakości i komfortu hamowania: 

a) Zmiana naciągu wstępnego linki - regulacji dokonujemy przez wkręcenie (długość linki się zwiększa, ruch dźwigni jest głębszy) lub wykręcenie (długość linki się zmniejsza, hamulce szybciej "łapią") śruby regulacyjnej (A). Rozwiązanie to okazuje się szczególnie przydatne podczas dłuższych dystansów, kiedy aura nas nie rozpieszcza klocki się ścierają. Wówczas wystarczy podciągnąć linkę pokrętłem. W przypadku rozcentrowania koła można też poluzować ją żeby obręcz nie ocierała. 

b) Modulacja - regulacja może się odbywać dzięki pokrętłom (regulacja płynna - SRAM, Avid) lub za pośrednictwem specjalnych podkładek (regulacja skokowa - Shimano, SRAM sprzed trzech lat i modele 5.0 i 7.0 - regulacja wewnątrz klamki; po pełnym naciśnięciu dźwigni wyjmujemy plastikowy bloczek i wkręcamy pokrętło). Bez względu na to jakim systemem dysponujemy możliwe jest osiągnięcie: 

- szerokiej modulacji siły hamowania: łatwiej dozować siłę hamowania, ale można odnieść wrażenie "gumowej klamki". Zwiększa się długość ciągnionej linki, a co za tym idzie hamulec później "łapie". 

- wąskiej modulacji siły hamowania: hamulec jest twardszy, choć działa w myśl zasady "zerojedynkowej" - (pełna moc hamowania, albo brak hamowania).

c) Zmiana oddalenia dźwigni od kierownicy - funkcja szczególnie przydatna dla osób o drobnych dłoniach. Wkręcając śrubkę (B) w kor...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy