Regeneracja i roztrenowanie

Porady Zdrowie

Kluczem do podnoszenia wydolności organizmu jest regularny trening, często dzień po dniu. Jednak aby kolejne jednostki treningowe mogły odbywać się zgodnie z planem, organizm musi skutecznie się między nimi regenerować. Tak naprawdę to podczas odpoczynku dochodzi do wzrostu sprawności organizmu. Można zatem powiedzieć, że skuteczna regeneracja jest podstawowym elementem procesu treningowego.

Na tempo powysiłkowej regeneracji wpływa wiele czynników, wśród których wymienić można wielkość zadanych obciążeń treningowych, aktywność w pozostałej części dnia, rozciąganie i rolowanie mięśni a także (przede wszystkim!) długość snu. Dla skuteczności procesu regeneracji ogromne znaczenie ma jednak również właściwa dieta i suplementacja.

Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać po zakończeniu jazdy, to właściwe nawodnienie organizmu. Wraz z potem tracimy jednak nie tylko płyny, lecz także elektrolity (głównie sód i chlor, ale też magnez, potas i wapń), dlatego po długim, intensywnym lub odbywanym w wysokiej temperaturze treningu sama woda nie wystarczy. Z pomocą przychodzą nam napoje elektrolitowe, które szybko i skutecznie nawadniają organizm.

 

 

Kolejnym celem żywienia potreningowego powinno być dostarczenie organizmowi łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz pełnowartościowego białka. Węglowodany pozwolą na odbudowanie zużytych podczas wysiłku zasobów glikogenu, a białka zapobiegną katabolizmowi mięśni i umożliwią regenera...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy