Dołącz do czytelników
Brak wyników

Testy , Rowery

26 czerwca 2019

Problem bocznych kółek

0 744

Chcemy czy nie, ten problem czasem nas dopada. Najczęściej gdy dziadkowie, bez konsultacji z nami, obdarzą naszą pociechę rowerem wyposażonym w boczne kółka albo sami je przykręcimy "dosłownie na chwilę" i tak już zostanie. Bo dzieci mają to do siebie że bronią swojej wygody jak lwy stosując wobec nas najróżniejsze socjotechniki.

POLECAMY

Zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie tej traumy (nie ma się co oszukiwać, głównie naszej) jest zainwestowanie w rowerek biegowy w pierwszej fazie nauki. Inwestycja na pewno się zwróci, choćby w postaci czasu który dzięki temu bardzo prędko będziemy mogli z maluchem spedzić na krótkiej nawet wycieczce za miastem. Wczesna nauka utrzymywania równowagi jest dla dzieci  praktycznie bezcenna.

Kiedy zacząć?

Warto zakupić rowerek biegowy kiedy dziecko kończy 2 lata. Niekoniecznie zacznie go od razu używać, ale warto aby oswoiło się z jego widokiem. Na początek najprawdopodobniej będzie prowadzać rowerek po domu, później spróbuje na nim usiąść aż wreszcie przyjdzie ten moment i po raz pierwszy się odepchnie.

Oferta na rynku jest dość szeroka. Rowerki biegowe możemy znaleźć w kolekcjach takich firm jak Specialized, Giant, Scott czy Kettler ale nie brakuje też marek specjalizujących się w tego typu produkcie, np Puky, Strider czy LIKEaBike, w sumie doliczyliśmy się kilkunastu marek.

Zwracajmy uwagę

Na zakres regulacji wysokości siodła, ponieważ poszczególne marki oferują  produkty o bardzo różnicowanych parametrach.

Jeśli planujemy uczyć dziecko równowagi jak najwcześniej (około drugich urodzin), szukajmy produktu który umożliwia ustawienie siodła na maksymalnie niskiej wysokości -  około 30 cm od ziemi  - i możliwości zwiększania tej wartości. Jeśli mamy w domu wyrośniętego trzylatka i dopiero zbieramy się do zakupu niekoniecznie musimy poszukiwać rowerka z jak najniżej ustawionym siodłem.

Najlepiej zacząć poszukiwania od zmierzenia malucha. Najważniejsza jest długość nóżki ponieważ tą właśnie wartość można porównać z podawanym przez producenta zakresem regulacji wysokości siodła. Im większa możliwość regulacji tym dłużej rowerek posłuży. Niektóre modele mają także możliwość regulacji wysokości kierownicy.

 

Długość nóżki proponujemy zmierzyć ustawiając dziecko w pozycji wyprostowanej opierając o ścianę lub framugę drzwi. Pomocna może okazać się książka, którą umieszczamy między nogami tak aby grzbiet delikatnie dotykał krocza. Pomiaru najlepiej dokonywać w butach. Jeśli mierzymy dziecko w skarpetkach dodajmy 0,5-1 cm zapasu na podeszwę. Taśmą mierzymy odległość pomiędzy grzbietem książki a podłogą i uzyskujemy w ten sposób długość nóżki.

Puky oferuje rowerki biegowe w 3 rozmiarach: M, L i XL. Rozmiar XL pozwala na ustawienie siodła w zakresie 41-51 cm nad ziemią i jest to największy rozmiarowo rowerek biegowy z jakim się spotkaliśmy, co może być cenne dla rodziców którzy wpadli w pułapkę bocznych kółek i próbują wyprowadzić z tego nieszczęścia dzieci 5-6 letnie....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy