Prawidłowa regulacja amortyzacji w rowerze: SAG

Porady Regulacje i naprawy Warsztat

 

 

SAG. Trzyliterowe zaklęcie. Właściwie użyte pozwala cieszyć się w pełni amortyzacją roweru. Dotyczy wszystkich, no może z wyjątkiem szosowców i tych, co z niewiadomych powodów wciąż nie używają żadnego amortyzatora, nawet z przodu. W niniejszym artykule piszemy czym jest SAG, dlaczego jest taki ważny. Piszemy też gdzie go szukać i – co najważniejsze - jak go ustawić.

Jeśli źle ustawić twardość, zawieszenie będzie sprawiało więcej kłopotów niż dawało pożytku. Pokusilibyśmy się nawet o stwierdzenie, że z niezrozumienia i nieumiejętności ustawienia amortyzacji wynikały narzekania na pierwotne systemy amortyzacji rowerowej. Obserwując, jak działa amortyzacja w rowerach mijanych i mijających nas wnioskujemy, że umiejętność jej ustawienia nie jest powszechna. Jest to też bardzo częsty temat pytań w listach do redakcji. Wiadomości o tym, jak wyregulować twardość amortyzacji, zaczerpnęliśmy u źródła. Poprosiliśmy przedstawicieli oraz konstruktorów z najbardziej znanych firm produkujących rowery i amortyzatory, aby podzielili się z nami swoją wiedzą. Nie zapomnieliśmy oczywiście o naszych rodakach, bo Polacy nie gęsi i swoją amortyzację rowerową projektują. I to na niesamowitym poziomie, żeby wspomnieć choćby o Janie Karpielu i Wojtku Dąbrowskim z Rometu projektującemu wcześniej dla Dunconu.

Czym jest SAG?

Zanim zaczniemy go ustawiać, musimy się dowiedzieć, czym jest i dlaczego jest tak ważny. Jan Karpiel powiedział nam: Tym anglojęzycznym terminem określamy obniżenie się zawieszenia (przedniego i tylnego koła) przy statycznym nacisku masą rowerzysty. Innymi słowy jest to odległość, o jaką skróci się widelec i/lub damper obciążony masą rowerzysty spokojnie siedzącego na rowerze. Najczęściej SAG jest podawany w % skoku zawieszenia, a dzieje się tak dlatego, że generalizacja dotyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy