Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sprzęt

27 czerwca 2019

Najszybszy kask

0 1015

Na podstawie naszych testów możemy stwierdzić, że największy zysk czasowy w trakcie wyścigu dają: dobrze ustawiona pozycja, odpowiednie koła i dobrze dobrany kask. Jednak biorąc pod uwagę koszty, jakie trzeba ponieść na rzecz szybszego dotarcia na metę, kask zdecydowanie wygrywa z kołami.

Przedstawiamy trzy rodzaje kasków aerodynamicznych: klasyczne szosowe, ale z aeronakładką, krótkie kaski o nowoczesnej konstrukcji aerodynamicznej oraz długie kaski czasowe. Jeśli chodzi o podstawowe zadanie kasku, czyli zapewnianie bezpieczeństwa, możemy tylko powiedzieć, że wszystkie uzyskały odpowiednie certyfikaty. W naszym teście znalazły się jednak kaski oferujące coś więcej. MIPS to niezależnie działająca szwedzka firma oferująca producentom kasków specjalne wkładki. Jej twórcy dowodzą własnymi badaniami, że w przypadku uderzenia skośnego MIPS zmniejsza szanse na doznanie wstrząśnienia mózgu. Twierdzą też, że właśnie ten typ uderzeń zdarza się statystycznie częściej niż bezpośrednie uderzenia w przeszkodę.

POLECAMY

Wybór pomiędzy każdym z typów nie jest prosty, ponieważ każda z konstrukcji ma wady i zalety. Poniżej opisujemy argumenty, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Charakteryzujemy te trzy grupy pod względem aerodynamiki, przytaczając wyniki z testów w tunelu aero oraz w czasie prób na torze kolarskim. Pokazujemy również, że nie za każdym razem długie kaski są szybsze. Ponadto dokonujemy analizy pod względem wentylacji, która ma bardzo duży wpływ na komfort, co jak podają niektóre badania, ma ogromny wpływ na efektywność kolarza. Nie bez znaczenia jest również masa kasku, zwłaszcza na najdłuższych lub górskich...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy