Młoda fala

Sport

Egan Bernal, Tadej Pogačar, Remco Evenepoel. Trzech kolarzy, którzy sięgnęli po wielkie sukcesy, nie mając jeszcze ukończonych 23 lat. Trzy nazwiska na początku wciąż rosnącej listy „młodzików”, którzy coraz śmielej rozpychają się w światowym peletonie. Ich z dnia na dzień silniejszą pozycję w sporcie zwykło się określać mianem „zmiany warty”, wynikającej ze zburzenia dotychczasowej hierarchii w zespołach. Okazuje się jednak, że to, co powszechnie uważa się za przyczynę zmiany, jest w istocie jedną z wielu konsekwencji dużo bardziej złożonego splotu wydarzeń.

 

Aby go zrozumieć, warto sięgnąć aż do chwil narodzin dzisiejszych zwycięzców, z których większość przychodziła na świat pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie istotnie przyspieszyły procesy owocujące skokową poprawą jakości życia ludzi w różnych rejonach świata.


Wówczas nie do końca zdawano sobie z nich sprawę, ale ponad dwie dekady, jakie w międzyczasie upłynęły, pozwalają spojrzeć na te zjawiska z nieco szerszej perspektywy. Nawet analizując tak ogólne dane jak średnia długość życia, widać wyraźnie, że od początku XXI wieku wydłużyła się ona w niektórych krajach Europy nawet o pięć lat.
Złożyło się na to wiele elementów: od poprawy jakości opieki medycznej, przez z roku na rok powszechniejszy dostęp do Internetu i łatwiejszy dostęp do wskazówek dotyczących dbania o zdrowie, aż po systematyczną zmianę diety, na przełomie stuleci znacznie bogatszej w białko i żelazo niż jeszcze kilka lat wcześniej. Już nie tylko potrafimy skuteczniej leczyć i wydłużać życie seniorów, lecz także wszyscy żyjemy nieco zdrowiej (oczywiście pod warunkiem, że nie marnujemy tego potencjału w innych obszarach).

 

 

Mniej błędów

Spośród wielu pozornie nieistotnych zmian, jedną z tych, która najsilniej wpłynęła na wyniki młodych sportowców, okazała się zmiana w obszarze dostępu do informacji.
– Zaczęliśmy popełniać znacznie mniej błędów – uważa Arkadiusz Kogut,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy