Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rowery

23 grudnia 2021

NR 55 (Listopad 2021)

Lotus x Hope HB.T rower na medal(e)

0 109

Brytyjczycy znani są z szykowania formy i wprowadzania różnorakich innowacji specjalnie na igrzyska olimpijskie. Tym razem było podobnie. W 2019 roku zaprezentowany został nowy rower reprezentacji Wielkiej Brytanii, który miał za zadanie ułatwić torowcom spod flagi Union Jack zdobywanie medali w Tokio.

 

POLECAMY

Lotus x Hope HB.T, bo o tej maszynie mowa, już na pierwszy rzut oka jest jedyny w swoim rodzaju. Swoją nietuzinkowość zawdzięcza głównie szerokim widelcom, ale nie są to jedyne nowości wprowadzone przez firmy Hope i Lotus. Są one jednak najbardziej widoczne i mają spory wpływ na aerodynamikę. A jako, że Tor wraca do żywych, warto przyjrzeć się bliżej konstrukcji brytyjskiego roweru torowego. 

 

Według konstruktorów szersze widelce powodują, że Lotus x Hope HB.T jest o 2–3% szybszy od „zwykłych” rowerów torowych. Wszystko dlatego, że twórcy maszyny nie skupili się wyłącznie na aerodynamice roweru, ale pamiętali też o zawodniku. Stosując szerokie widelce, nogi kolarza lub kolarki są w jednej linii z widełkami, co zdecydowanie ułatwia przepływ powietrza i tym samym pozwala na zyskanie cennych ułamków sekund.

 

Ciekawe rozwiązanie zastosowano też w dyskach, które składają się z jednej części, a nie z dwóch, jak w przypadku zwykłych kół tego typu. Dzięki temu są one bardziej aerodynamiczne, a dodatkowo lżejsze, co również było celem konstruktorów. Praktycznie cały rower wykonany jest z carbonu, oprócz tego do stworzenia niektórych części użyto technologii druku 3D, która pozwala na zmniejszenie masy niektórych komponentów bez uszczuplenia wytrzymałości.

 


 

 

 


Dodatkowo rower Lotus x Hope HB.T jest dostosowany do różnego rodzaju kokpitów, dzięki czemu może być używany zarówno do wyścigów na dochodzenie, czasówek, jak i do sprintów oraz wyścigów ze startu wspólnego. Konstruktorzy zastosowali też łańcuch o mniejszym skoku – 10 mm zamiast 12,7 mm. Takie rozwiązanie ma sporo zalet – przednia zębatka może być mniejsza – lżejsza i bardziej aerodynamiczn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy