Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Ergonomia , Zdrowie

29 czerwca 2019

Jak z jajeczkiem - test siodła Specialized Alias

0 100

 

Smukłe, zgrabne, pokryte delikatną skórą, sprężyste, twarde w dotyku i do tego z niebywale figlarnym rowkiem. Wiosna przyszła, krew popłynęła w żyłach żwawiej, oczy widzą tylko to, co zobaczyć chcą, a wyobraźnia załatwia resztę. I tylko to Was tłumaczy! To nie damskie pośladki tu opisałem, tylko nowe siodło. Męskie! 

Test siodła Specialized Alias przeczytacie w bikeBoard 2/2006 (gdzie kupić)

Historia Body Geometry 

Siodła Body Geometry zostały zaprojektowane w 1997 w odpowiedzi na problemy związane z ograniczeniem przepływu krwi w okolicach krocza, u mężczyzn używających tradycyjnych siodełek rowerowych oraz związanych z tym dysfunkcji. Założyciel firmy Specialized, Mike Sinyard zasięgnął pomocy doktora Rogera Minkowa, eksperta w dziedzinie ergonomii, który projektował już min. siedzenia pilotów Amerykańskich Linii Lotniczych a także sprzęt do ćwiczeń z obciążeniem amerykańskiej drużyny olimpijskiej. 

Minkow zaprojektował pierwsze siodełko Body Geometry z wycięciem w kształcie litery "V". Siodło to miało zwiększać przepływ krwi jednocześnie zmniejszając ucisk w okolicach kości łonowych. Minkow był przekonany, że arterie i nerwy znajdujące się w tych okolicach są skompresowane między kościami łonowymi a wypukłą powierzchnią tradycyjnych siodełek rowerowych. Ta teoria została poparta w literaturze medycznej przez urologów takich jak doktor Goldstein z Centrum Medycznego w Bostonie. 

Po skonstruowaniu pierwszego siodełka Body Geometry, prototypy zostały wysłane do testów, w których uczestniczyli zawodnicy, a także przedstawiciele mediów min. redaktorzy Bicycling Magazine. Testy wypadły pomyślnie i we wrześniu 1998, pierwsze siodełko Body Geometry zostało nagrodzone najwyższym wyróżnieniem Bicycling Magazine.

W 1997 nie znano bezpośredniej metody zmierzenia przepływu krwi w czasie jazdy rowerem. Jedyne testy przeprowadzane były na rowerach stacjonarnych (...) Te początkowe testy ukazały znaczne zmniejszenie przepływu krwi podczas użytkowania siodełka rowerowego w odniesieniu do przepływu krwi podczas siedzenia na normalnym krześle. Znaczenie tych informacji pozostawało pod znakiem zapytania. 

Pierwszy test terenowy pierwowzoru siodełka Body Geometry przeprowadzono podczas The Great Tour of Strenght w Norwegii. Był to jednoetapowy wyścig na dystans 540 km. W 1997 prasa medyczna ACTA podała, że u 13% uczestników tego wyścigu stwierdzono zaburzenia krążenia w okolicach krocza. Ze względu na zebrane już informacje, wyścig ten został wybrany do testów siodełek Body Geometry. Zaburzenia o których mowa były znacznie mniejsze u uczestników, którzy podczas wyścigu używali siodełek BG. Zmniejszyło się u nich także obserwowane wcześniej uczucie drętwienia. 

W późniejszych latach poczyniono kolejne kroki w celu znalezienia bardziej precyzyjnej metody pomiaru efektywności tych siodeł. W roku 2000 doktor Frank Sommer, niemiecki urolog opracował metodę pomiaru krążenia krwi okolic krocza podczas jazdy na rowerze. Udało mu się zmierzyć przepływ krwi w arteriach używając urządzenia Dopler Duplex. (...)

Minkow odwiedził l laboratorium Sommera w 2002 gdzie mógł zmierzyć przepływ krwi podczas używania siodełek Body Geometry. Zbieranie danych pozwoliło na dokonywane zmian w kolejnych prototypach. Ich zakres obejmował zmiany kątów wycięcia, gęstości poliuretanowej gąbki oraz umieszczenia wycięcia w przedniej części siodła. Działania Minkowa miały na celu zwiększenie przepływu krwi przy użyciu każdego z kolejnych siodeł.

(Siodło bez nosa, siodło szerokie, siodło wąskie/z wcięciem, siodło z wcięciem) 

Od tamtego czasu formy siodeł BG były testowane przez Minkowa w laboratorium dr Sommera, by zoptymalizować kształty samych siodeł, a także ich wycięć, pozycję otworów zmniejszających ucisk oraz gęstości wyściółki. Niemieckie magazyny rowerowe opublikowały wyniki badań porównujące 5% przepływu krwi przy stosowaniu tradycyjnych siodełek i 100% przy siodełkach BG. 

Porównanie wyników krążenia krwi 

W kwi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy