Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat , Otwarty dostęp

17 stycznia 2020

Jak Polacy jeżdżą na rowerach?
Poznaj wyniki badań

0 867

Polacy uwielbiają jeździć na rowerze i chętnie poświęcają każdą wolną chwilę na oddawanie się tej pasji, co zdecydowanie widać po ilości jednośladów na ulicach. W 2019 roku 38% rodaków zdecydowało, że jest to ich ulubiona dyscyplina sportowa.  Zaraz za nią znalazło się bieganie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia. 

 

POLECAMY

Pod koniec minionego roku na facebookowym profilu CentrumRowerowe.pl pojawiła się ankieta, dotycząca preferencji w kwestii jazdy na rowerze. Badani zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które pokazały, jak Polacy jeżdżą na rowerze. Jeżeli jesteście ciekawi wyników, zapraszamy do lektury!

 

 

 

Rower numerem jeden!

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, rower jest obecny w  72% gospodarstw domowych i jest najchętniej kupowanym przez Polaków sprzętem. Co więcej, możemy pochwalić się tym, że nasz kraj jest jednym z głównych producentów jednośladów w Europie. 

Zalety jazdy na rowerze zaczynają dostrzegać osoby powyżej 25. roku życia. W takim wieku mamy już najczęściej pracę, chcemy być Eko i chętnie zerwiemy się wcześniej z łóżka, by zamienić samochód czy komunikację miejską na rzecz dwóch kółek. Badanie pokazuje jednak, że najliczniejszą grupę stanowią rowerzyści od 35 do 44 lat – 54% ankietowanych w tym wieku podało, że jazda rowerem to ich ulubiony sport. Powyżej 45. roku życia pedałowanie wybiera 41% osób.  

 

 

 

Jazda rowerem dobra na wszystko

Ruch i uprawianie sportu to przepis na długie życie. Pozytywów z jazdy na rowerze jest co niemiara – mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę, obniżenie poziomu złego cholesterolu, a także możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów. Godzina pedałowania o umiarkowanej intensywności pozwala spalić około 500 kalorii!

Nic więc dziwnego, że ankietowani CentrumRowerowe.pl odpowiedzieli, że wybierają rower głównie, by zachować zdrowie – tak twierdzi 56% pytanych. Głównie dla przyjemności pedałuje 40% respondentów, a dla 31% to idealny sposób na poprawę samopoczucia i odreagowanie stresu. Jest to też forma spędzania wolnego czasu, dająca możliwość spotkania się ze swoimi znajomymi – w grupie zawsze raźniej. 

Jeszcze lepiej, kiedy swoimi rowerowymi osiągnieciami mamy się przed kim pochwalić, dlatego Polacy chętnie korzystają z mediów społecznościowych oraz aplikacji mobilnych, które rejestrują wyniki. Na podstawie facebookowych odpowiedzi w top 3 znalazły się: Endomondo, Strava i Google Maps. 

 

 

 

Jak pedałować, to tylko na długie dystanse

W latach 90. XX wieku polskie ulice „zalała fala” rowerów górskich. Ta moda przybyła do nas z Zachodu i jak się okazuje, rodacy szybko pokochali MTB. Odpowiedzi ankietowanych pokazują, że poziom sympatii do tego rodzaju jednośladów nie maleje – jazdę „góralami” preferuje aż 58% badanych. W czołówce znalazła się również rekreacyjna lub miejska jazda, którą uprawia 43% respondentów, a także kolarstwo szosowe. Polacy rzadziej stawiają na trekking, przełaje i BMX. 

Respondenci zostali poproszeni o wypowiedzenie się również na temat tego, ile kilometrów tygodniowo pokonują...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy