Endura wprowadza autorską kolekcję butów

bB info ekwipunek

Szkocka Endura posiadała do tej pory niemalże kompletną kolekcję odzieży i wyposażenia MTB, w tym kultowe wodoodporne ciuchy, ochraniacze i kaski, które zdążyły zawładnąć już sercami użytkowników traili i górskich szlaków i torów BMX. Dziś oferta poszerza się o kolekcję butów MTB. 

 

 

 

Nowe buty Endura oparte są na filozofii Ergonomistry skupiając się na tym, aby projekt poszczególnych modeli uwzględniał wygodę użytkownika podczas wielogodzinnej jazdy.

 

Aby stworzyć swoje buty, Endura połączyła swoje doświadczenie w branży rowerowej ze 100-letnią wiedzą firmy Pentland w zakresie produkcji obuwia, a następnie dodała do tego osiągnięcia Phila Burta - brytyjskiego guru w zakresie ergonomii i fizjoterapii. Na proces powstawania butów miały również wpływ informacje zwrotne od zawodników jeżdżących dla Endury w świecie MTB, w tym rodzeństwa Atherton, Krissa Kyle i Haralda Philippa.  

 

 

Pierwsza kolekcja butów MTB składa się z trzech różnych modeli opartych na płaskich podeszwach:  

 

MT500 Burner Clipless

to agresywne, wydajne buty do jazdy w trudnym terenie z podeszwą dostosowaną do pedałów zatrzaskowych.


MT500 Burner Flat

powielają konstrukcję pierwszego z modeli, lecz oparte są na płaskiej podeszwie bez systemu wpinania.

 

 


Hummvee Flat

to mniej wyczynowy model w stylu skate, oparty na płaskiej podeszwie bez systemu wpinania, których miejski styl sprawdzi się zarówno na rowerze jak i na co dzień w mieście. 

Dopasowanie, funkcjonalność i styl


Jeśli chodzi o dopasowanie - opracowane zostały indywidualne kroje dla każdego z modeli, a we współpracy z Philem Burtem stworzono unikalne wkładki EGM.

Buty są dostępne w zakresie rozmiarów od EU 38 aż do EU 47, z dodatkowymi połówkami między najpopularniejszymi rozmiarami.

 

 

 

 

 

W zakresie funkcjonalności, Endura skrupulatnie zidentyfikowała cechy pożądane przez docelowych klientów, a następnie ściśle współpracowała z działem produkcji, sportowcami i dostawcami, aby sprawdzić i dopracować szczegóły konstrukcyjne swoich butów. Tutaj swoje "trzy grosze" dorzucają także zawodnicy, tacy jak na przykład Gee Atherton

 

 

 

 

Styl jest oczywiście kwestią gustu, lecz założeniem projektów było stworzyć buty pasujące do różnych stylów ubioru i co najważniejsze - do pełnej kolekcji ubrań Endury. Wszystkie trzy modele butów są dostępne w kolorach, które pasują do kolekcji Endura Wiosna/Lato 2022. Jako bonus każde buty wyposażone są w dwa zestawy sznurówek w różnych wersjach kolorystycznych. 

 

 

„Jestem bardzo wybredna w kwestii butów” – przyznaje Rachel Atherton„Odpowiednie buty podczas zawodów mogą faktycznie wpłynąć na wynik i zaważyć o wygranej lub przegranej". 

 

 

Technologie

StickyFOOT™ 

W całym projekcie podkreślano znaczenie mieszanki gumy na podeszwie jako kluczowego elementu. Opracowane specjalnie dla potrzeb MTB, mieszanki gumy Endura StickyFoot™ to dwa rodzaje gumy w zależności od miejsca na podeszwie. 

Mieszanka StickyFOOT™ Grip, stosowana we wszystkich obszarach styku z pedałami w butach Endury zapewnia maksymalną przyczepność, dopasowując się do pinów pedałów i blokując stopę na swoim miejscu.

StickyFOOT ™ Dura zapewnia zwiększoną żywotność w obszarach podeszwy, które są narażone na wyższy poziom zużycia.

 

 

 

 

Wkładka EGM 

Opracowana z ekspertem w dziedzinie ergonomii Philem Burtem, wkładka Endura EGM maksymalizuje komfort i przenoszenie mocy w obu modelach butów MT500, wykorzystując następujące elementy:  

Profil śródstopia - Ten starannie umieszczony, wyprofilowany i miękki element wkładki pomaga odsunąć duży palec u stopy od reszty, znacząco poprawiając funkcję przedniej części stopy i zapewniając niezbędny komfort podczas jazdy, jednocześnie zapobiegając niepożądanemu zgniataniu palców. 

Stymulacja stopy - Te małe wypustki są strategicznie rozmieszczone, aby poprawić propriocepcję stopy, znacznie poprawiając jej zdolność do zmiękczania i usztywniania się poprzez skoordynowane skurcze mięśni. 

Łuk mocy - Starannie wyprofilowane wsparcie pomaga łukowi stopy lepiej radzić sobie ze sprzecznymi wymaganiami stawianymi przez rowerzystów, zapewniając lepsze przenoszenie mocy i większy komfort. 

 

 

O ENDURA®

Endura została założona w 1993 roku i zawsze była synonimem marki oferującej zestawy odzieży dostosowane do każdego stylu jazdy na rowerze. Od jazdy w terenie, po szosę, przez gravel i dojazwy w mieście, aż po Triatlon. Endura od prawie 30 lat projektuje odzież i akcesoria zgodnie z filozofią postępu Renegade nadal przeciwstawiając się ogólnie przyjętym konwencjom i podejmuje odważne działania, tworząc produkty zmieniające zasady gry w swojej kategorii.

Od pierwszych prototypów wykonanych na kuchennym stole w Edynburgu, Endura przekształciła się w globalną markę oferującą innowacyjne produkty w każdej kategorii.

Zespół Endura Custom - serce Endury, produkuje odzież na dużą skalę w najnowocześniejszym dziale produkcyjnym, który ma siedzibę w Szkocji – tak jak było na samym początku.  

 

 

 

 

Endura wspiera grupę światowej klasy sportowców, którzy jeżdżą i ścigają się w wielu dyscyplinach:

Brixton BMX 

Jeden z najstarszych brytyjskich klubów BMX – ściganie, treningu i prowadzenie naszej działalności na rzecz społeczności w południowym Londynie

 

Danny MacAskill 

Gwiazda MTB i Trial, która potrafi poruszać się na rowerze z oszałamiającą prezcyzją gdziekolwiek i na czymkolwiek jeździ

 

Denise Schindler 

Wielokrotna Mistrzyni Świata i medalistka olimpijska w kolarstwie szosowym i torowym

 

Graeme Obree 

Mistrz świata, rekordzista świata — jeden z pionierów rozwoju w Endurze

 

Greta Weithaler 

Zawodniczka XC, która przeniosła się do świata eMTB 

 

Harald Philipp 

Wysokogórski renegat Endury i poszukiwacz flow na trasach

 

Isla Short 

Mistrzyni Wielkiej Brytanii w XCO i XCM, która będzie walczyła o podium Pucharu Świata w 2022 roku

 

Johny Salido  

Meksykański freerider i promotor eventów big jumps. Ma zamiar namieszać w światowej scenie FR w 2022 r.

 

Kriss Kyle 

Szkocki zawodnik BMX, który wnosi swój niekończący się styl do świata MTB, pokazując niesamowity styl na dużych kołach

 

Lucy Charles-Barclay 

Najlepsza triathlonistka długodystansowa z Mistrzostwami Świata Ironman w zasięgu wzroku

 

Marcel Kittel 

Sprinter w zielonej koszulce jeździ tam gdzie chce i uwielbia każde naciśnięcie na pedały

 

Mikalya Parton 

Szkocki zawodnik Pucharu Świata DH z rodzinnego miasta Fort William

 

Nathalie Schneitter 

Pierwsza mistrzyni świata w eMTB, która uwielbia jazdę gravelem

 

Reed Boggs 

Wszystkie linie prowadzą do Rampage. To jeden z najbardziej ekscytujących talentów na scenie freeride

 

Richmond Cycling Corps 

Budowanie społeczności poprzez rowery w projektach Richmond w stanie Wirginia

 

The Athertons 

Rachel, Gee i Dan są mistrzami świata, budowniczymi szlaków i w 100% związani ze światem MTB


Możesz śledzić Endurę na Instagram, Facebook, TwitterStrava, YouTube, LinkedIn.

 

Przypisy