Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Ergonomia , Zdrowie

26 czerwca 2019

Ustalenie wysokości siodełka

0 1592

 

Dobór wysokości siodła to podstawowy element Bike Fittingu, czyli dopasowania roweru. Narosło sporo legend, które wpływają na to, jak ustawione są siodła nie tylko w sektorach maratońskich. 

Jeszcze zanim przystąpicie do pomiarów trzeba wspomnieć o tym, że wysokość siodła zależy od budowy ciała rowerzysty czy kolarza, jego siły, dyscypliny czy wreszcie rodzaju roweru, jakiego używa. Dlatego dokładny pomiar wysokości siodełka nie może być realizowany na podstawie prób statycznych, pomiaru kości itd. 

Dynamika rowerzysty na rowerze jest ogromna. Bez względu na dyscyplinę, pozycja na rowerze zmienia się. Można jechać na stojąco, można pedałować siedząc. W zależności od potrzeb i zmęczenia kolarz może chcieć pedałować siłowo albo mielić miękkie biegi. Pozycja zależy od nachylenia trasy a nawet rodzaju siodełka (może być dłuższe lub krótsze a zatem pozwalać na większe lub mniejsze przemieszczenia w przód i w tył). 

Wiercenie się na rowerze w niewielkim zakresie jednak zmienia kąt ugięcia kolana i może mieć wpływ na efektywność ruchu. Dlatego należy zacząć od wstępnego wyznaczenia wysokości siodła. Będzie to świetna baza do dokonania precyzyjnego dopasowania, które należy dokonać w ruchu, po rozgrzewce i pod pewnym obciążeniem. 

Dopiero kiedy organizm włącza procesy ekonomizacji ruchu, a Wy przestajecie dbać o to, jak dobrze wyglądacie na rowerze, można zobaczyć, jak naprawdę siedzicie na rowerze i jak wysoko należy ustawić siodełko.

PEDAŁOWANIE WSTECZ

Prezentowany tu sposób przyda się kolarzom szosowym i MTB w tym nie tylko w XC czy XCM, ale i enduro. Pierwszym etapem jest próba z pedałowaniem wstecz. Rower należy umieścić w trenażerze. Badany musi umieścić pięty (!) na pedałach, a następnie wykonać kilka obrotów wstecz. 

Siodło musi być ustawione na takiej wysokości, żeby w najniższym punkcie (w klasycznej ramie korby ułożone równolegle do rury podsiodłowej) kolano było całkowicie wyprostowane, ale równocześnie biodra nie przesuwały się na boki siodełka. Jeśli kolana nie rozprostowują się, siodło należy unieść o ok. centymetr i powtórzyć próbę, jeśli biodra przesuwają się na boki siodło należy obniżyć. Łatwizna.

DOKŁADNY POMIAR

Powyższa procedura powinna wystarczyć większości z rowerzystów, jej wykonanie zajmuje kilka minut, ale jeśli ktoś chce naprawdę dobrze ustawić siodło, musi poświęcić temu zagadnieniu znacznie więcej czasu i uwzględnić kilka spraw. Po pierwsze optymalna odległość powierzchni siodełka od osi suportu to przedział wysokości, w obrębie których rowerzysta dobrze się czuje. 
Przedział jest mały i zazwyczaj nie przekracza 1 cm. 

Zdarza się, że rowerzyści zmieniają w tym zakresie wysokość siodła w zależności od przyrastania formy. Warto zacząć od najwyższej pozycji, w środku sezonu na najtrudniejszych technicznie zawodach spróbować niższego ustawienia, by wraz z wyciszaniem aktywności roweru stopniowo podnosić siodełko. Cały czas mówimy o bardzo wąskim zakresie zmian. 

Po drugie należy uwzględnić fakt, że nie wszyscy jesteśmy symetryczni, a w zasadzie większość z nas symetryczna nie jest. Jedni urodzili się z kończynami różnej długości, innym przydarzyło się to wraz z kontuzją. Ja w dzieciństwie złamałem podudzie z przemieszczeniem i zwyczajnie lewe jest krótsze, ale nie muszą to być tak ekstremalne przypadki, wystarczy kontuzja uniemożliwiająca pełny wyprost jednej z nóg i już należy dokładnie wyznaczać wysokość siodełka. 

Po 1969 roku słynny Cannibal, czyli uznany za najlepszego kolarza wszech czasów Eddy Merckx, w kieszonce koszulki zawsze woził klucz i nawet w czasie zawodów regulował wysokość siodełka. Było to pokłosie koszmarnego wypadku na torze, w którym jego partner zginął na miejscu, a on między innymi uszkodził biodro. Utrata pełnej ruchomości w stawie połączona z nierównością w długości kości uniemożliwiła mu odnalezienie komfortowej pozycji. 

Jak wykazują badania prowadzone przez Boulder Institute of Sport Medicine ta przypadłość dotyka olbrzymiej części populacji. Nie ma się czego wstydzić i kiedy samemu trudno dobrać odpowiednią wysokość siodełka, warto skorzystać z pomocy doświadczonego fittera rowerowego. Problem jest łatwy do rozwiązania, ale wymaga bardzo skrupulatnego badania, a nas...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy