Dołącz do czytelników
Brak wyników

Testy , Specjalne

27 czerwca 2019

Teoria kół: testy, porównania i prezentacje sprzętu 650b w obliczu znanych standardów 26” i 29”

0 839

 

 

Pojawienie się nowego standardu kół zwanych z europejska 650b lub z amerykańska 27,5” jest ekscytującą przygodą. Interesują się nimi media i potencjalni użytkownicy, a najbardziej producenci wietrzący interes. Zanim oszkalujecie wszystkich, którzy usiłują wyprodukować optymalną maszynę do jazdy w terenie, rozważcie kilka kwestii.

Po pierwsze: po co nam nowy format kół? Od czasów entuzjastycznego przyjęcia kół o rozmiarze 29” stało się jasne, że teoria forsowana przez producentów rowerów dziecięcych ma sens. Zakłada ona, że wielkość koła należy dopasowywać do gabarytów ciała użytkownika. Twardogłowi miłośnicy kół 26” oraz ewangeliści idei 29” kwestionują tę teorię. My jednak zakładamy, że ma ona sens, dlatego z radością oczekujemy rozwoju rowerów w rozmiarze pośrednim. Uważamy, że mogą one być lepsze dla osób zbyt drobnych dla 29” i już zbyt wyrośniętych na 26”. Przekonują nas także argumenty mówiące o tym, że rowery 29” o skoku większym niż 130 mm nie są w stanie wykorzystać zalet związanych w większą średnicą, ponieważ są zbyt ciężkie, skomplikowane technologicznie i niedopasowane do klasycznej geometrii ramy wyznaczanej parametrami ludzkiego ciała. Na kolejnych stronach prezentujemy produkty dedykowane kołom pośredniej wielkości a także dokonujemy dwóch porównań: przetestowaliśmy bliźniacze Scotty na kołach o największym i pośrednim rozmiarze oraz wstawiliśmy koła 650b do roweru zaprojektowanego do kół 26”, a następnie porównaliśmy jego osiągi na jednym i drugim zestawie kół. W naszych testach znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące porównania mas i sztywności poszczególnych rowerów i kół oraz próbę ich oceny. Zanim przystąpiliśmy do testowania i polowego sprawdzenia zachowania kół, poświęciliśmy kilka chwil na rozważania teoretyczne.

Pomogły nam w tym dane laboratoryjne udostępnione przez KTM i Scott. Co z nich wynikało? Na papierze efekt żyroskopowy kół 650b jest o 11% większy niż 26’’. W przypadku kół 29’’ różnica sięga aż 36%. Podobnie z masą – porównywalnie zbudowane koła 650b powinny być o 3% cięższe od dwudziestek szóstek, największy rozmiar natomiast oznacza 11-procentowy wzrost masy. Są to wartości mające wpływ na przyspieszanie i podatność kół na zmiany kierunku. Teoretycznie zatem 650b powinny być dość podobne w swojej charakterystyce do 26’’. Z drugiej st rony dane producentów mówią o wzroście powierzchni styku z podłożem i zmniejszeniu kąta najazdu na przeszkodę i wydawać by się mogło, że prawdziwe są twierdzenia powtarzane zarówno w mediach, jak i folderach promocyjnych mówiące, że 650b to połączenie najlepszych cech obu powyższych rozmiarów. My jednak postawiliśmy nieco inną tezę – obstawialiśmy na podstawie powyższych danych, że 27,5’’ nie jest „czymś pomiędzy”, a będzie bardzo podobne do 26’’ (pod względem zwrotności, przyczepności i wszystkich innych cech). Poważnie obawialiśmy się, czy w warunkach polowych naprawdę da się wyczuć różnice i nie przekładają się one na teoretyczne zyski rzędu 40W na 20 km jazdy. A może właśnie o to chodzi, 650b mają zachowywać się jak 26’’ z zaletami 29’’? Przeczytajcie,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy