Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Technika jazdy , Nauka jazdy na rowerku biegowym

27 kwietnia 2019

Nauka jazdy na rowerku biegowym

0 666

Wiedziałem, że to będzie tylko kwestią czasu kiedy przyjedzie do mnie córka i powie „tato ja też chce mieć rower. Też chcę jeździć na nim do pracy, tak jak ty.” Patrząc na to jak wiele spraw w naszym domu kręci się wokół roweru nie mogłem odmówić.

Wiedziałem, że to będzie tylko kwestią czasu kiedy przyjedzie do mnie córka i powie „tato ja też chce mieć rower. Też chcę jeździć na nim do pracy, tak jak ty.” Patrząc na to jak wiele spraw w naszym domu kręci się wokół roweru nie mogłem odmówić. Majka kiedy zaczęła upominać się o rower miała niecałe 2,5 roku, więc był to odpowiedni czas na pierwsze rowerowe kroki. Dla nas wybór był oczywisty - postawiliśmy na rower biegowy.Wiązało się to z wytłumaczeniem dziecku dlaczego jego rowerek nie ma pedałów. Ale czasem jest to łatwiejsze niż przekonanie innych rodziców o wyższości biegówek nad rowerami z bocznymi kółkami. 

POLECAMY


Zalety biegówek:
- uczą równowagi
- bazują na naturalnym odruchu chodzenia 
- są lekkie i mają małe gabaryty
- łatwo je przetransportować
- później dzieci szybciej uczą się jazdy na klasycznym rowerze bez bocznych kółek 


Jak dobrać odpowiedni rozmiar
Najważniejsze przy doborze rozmiaru jest zmierzenie długości nóżki dziecka. Aby dobrze wykonać pomiar należy postawić malucha w butach przy ścianie, włożyć książkę między nogi i podsunąć ją maksymalnie do góry. Drugi grzbiet powinien na całej powierzchni powinien przylegać do ściany. Następnie mierzymy odległość od ziemi do górnej krawędzi książki. Dziecko powinno chodzić na rowerze z lekki ugiętymi nogami by czuło się swobodnie, więc od zmierzonej długości nogi powinniśmy odjąć ok. 2 cm. Następnie patrzymy czy uzyskany wymiar mieści się w zakresie regulacji siodła. Jeśli jest to pierwszy rowerek to należy wybierać takie modele, w których zmierzony przekrok mieści się w dolnym zakresie regulacji wysokości siodła. Należy jednak zostawić jeszcze ok 1 – 2 cm zapasu gdyby dziecku było niewygodnie i trzeba było jeszcze obniżyć siodło. Przy doborze rozmiaru nie należy się kierować wiekiem czy wzrostem malucha ponieważ są spore różnice w proporcji w najmłodszych latach. 


Pierwsze kroki
Majka pierwsze kroki stawiała na rowerku Puky LR M. Ten model ma sporo zalet. Po pierwsze jest bardzo lekki, dzięki temu Maja mogła sama go przenosić przez przeszkody i zanieść w miejsce gdzie chce jeździć. Mimo plastikowych kół i piankowych opon rowerek jest wytrzymały i ma mocną konstrukcję, przez co nie jest łatwo go uszkodzić. Potwierdza to pięcioletnia gwarancja producenta na ramę, kierownicę i widelec. To było dla nas ważne ponieważ Majka ma młodszego brata, który z pewnością odziedziczy po niej rowerek. Braliśmy pod uwagę bezpieczeństwo dziecka, w końcu nie raz się wywróci. Więc istotne jest dla nas wyposażenie takie jak osłona na kierownicę czy gumowe gripy z dużymi miękkimi końcówkami, które zniwelują bolesne uderzenie o metalową rurkę. Pierwsze kroki jakie Majka stawiała nie wzbudziły w niej fascynacji. Moja córka jest bardzo ostrożna, więc na początku bardzo wolno chodziła, co nie wywoływało większych emocji, tym bardziej że obszar wokół domu, gdzie najczęściej się poruszała, jest pofałdowany i trudny do nauki. Nie pomagaliśmy jej w ćwiczeniach ponieważ widzieliśmy, że płynna jazda jest tylko kwestą czasu. Ale i tak dla bezpieczeństwa zawsze zakładaliśmy jej kask. Najlepiej na początek zabrać dziecko na płaski teren, może to być plac zabaw, gdyż często wyłożony jest miękkim tartanem, więc w razie upadku nic się dziecku nie stanie. Równy trawnik też jest dobrym rozwiązaniem tym bardziej, że nawet jak nasze dziecko poniesie fantazja to uzyskane prędko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy