Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Warsztat

29 czerwca 2019

Nakładanie owijki

0 1213

Owijka brudzi się, przeciera i przepaca. Warto ją wymienić co jakiś czas, bo nowa jest przyjemną odmianą. Jeśli lubisz miękkie i grube kierownice, możesz nawinąć taśmę gęściej niż proponuje to nasz ekspert, a cienkie owijki można nawinąć dwukrotnie. Są także specjalne poduszki żelowe, które można podłożyć i przykleić pod owijką dla poprawy komfortu.

Przedstawiamy opis, w którym rezygnujemy z przyklejania krótkich pasków osłaniających obejmy łap STI. Nasz ekspert uznał, że są zbędną komplikacją. Końcowy efekt zależy od cierpliwości i zdolności manualnych. Ćwiczenie czyni mistrza, dobrze, że tę samą owijkę można nawinąć kilkukrotnie.

Potrzebne będą:

 • owijka z korkami
 • taśma izolacyjna
 • ostre nożyczki

 

 1. Przyklej linki do kierownicy. Jeśli nie ma ona specjalnych rowków do ich prowadzenia, ustaw je z przodu kierownicy. Poszerzą powierzchnię górnego chwytu. 
 2. Linki przymocuj zwykłą taśmą izolacyjną (zdj.1.). Ułatwi to nakładanie owijki na kierownicy. 
 3. Odsłoń gumy łap kierownicy. 
 4. Rozwiń owijkę i odklej część osłonki kleju, który znajduje się po wewnętrznej stronie. 
 5. Sprawdź, jak dużo owijki musisz zostawić, żeby skutecznie zablokować korkiem końcówkę taśmy. Nawiń pierwszy zwój kierownicy. 
 6. Wsuń do środka rurki naddatek owijki i wetknij korek na próbę. Musi wejść ciasno. Kierownice o grubych ściankach (np. kompozytowe) wymagają mniejszego naddatku owijki, cienkościenne znacznie więcej. 
 7. Dobrym punktem startu i odniesienia jest metoda, w której cała powierzchnia kleju na owijce przylega do kierownicy, a szerokość pozbawiona kleju wystaje poza krawędź kierownicy. 
 8. Wyjmij korek, dokonaj poprawek i zacznij właściwe nawijanie (zdj.2.). 
 9. Stojąc z boku roweru przyklej początek owijki tak, żeby zaczynała się pod kierownicą. Przyklejaj od dołu do góry i na zewnątrz roweru. 
 10. Po nawinięciu jednego pełnego obrotu owijaj tak, żeby klej przylegał do kierownicy, a wolna od kleju powierzchnia nach...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy