Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Warsztat

26 czerwca 2019

Montaż skręcanych łożysk Press-Fit

0 806

PressFit i inne odmiany nowoczesnych suportów na wciskane łożyska, takie jak BB86/92 czy BBRight, działałyby bezdźwięcznie w idealnym świecie, gdzie wszystkie ramy są perfekcyjnie wykonane. W rzeczywistości, niedokładności o skali ułamków milimetrów powodują, że wciśnięte łożyska są albo przygniecione, albo miski nie siedzą wystarczająco ciasno.

Efektem jest trzeszczenie, którego nie da się pozbyć bez radykalnych posunięć. Należy do nich częsta wymiana zestawów łożysk lub wklejanie misek.

Na szczęście na rynku jest jeszcze jedna opcja, która pozwala rozwiązać ten irytujący problem raz, a dobrze. Praxis, Wheels Mfg oraz Infinity BB to tylko kilka przykładów firm, które produkują specjalne, gwintowane zestawy łożysk suportu w sztywnych, aluminiowych osłonach. Dzięki temu obie miski skręca się razem, mocno sadowiąc je nawet w niedoskonałej ramie. Eliminuje to możliwość luzowania się lub zmiany osiowości jednej względem drugiej. Koniec końców notoryczne trzeszczenie, jakiemu ulegają sztywniejsze bocznie i lżejsze ramy na PF przestaje być problemem.


Procedurę wymiany opisujemy na przykładzie produktu Wheels Mfg. Inne tego typu zestawy są podobne, ale lepiej dokładnie zapoznać się z instrukcją przed rozpoczęciem pracy. Akcję należy oczywiście rozpocząć od demontażu oryginalnego zestawu łożysk zgodnie z zaleceniami producenta.

 

1. Przed instalacją należy dokładnie oczyścić wnętrze suportu w ramie i posmarować smarem teflonowym (ramy stalowe/carbonowe) lub pastą przeciwzapiekową (anti-seize do ram tytanowych). 

 

2. Cienką warstwę smaru należy też nałożyć na obudowę łożysk.

 

3. Część z grawerowanymi napisami i gwintem wewnętrznym należy centrycznie wcisnąć rękoma w ramę od strony napędu (prawej), jak klasyczną miskę PF. 

 

4. Przy pomocy prasy do sterów/misek wcisnąć ją tak, żeby kryza z gniazdem na narzędzie pewnie oparła się na rami...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy