Miałem kontuzję - co teraz?

Porady Otwarty dostęp

Nikt nie lubi, kiedy coś go boli, coś mu dolega. Sport to zdrowie, ale trzeba na siebie uważać, żeby nie doszło do wypadku. Czasem nie jesteśmy w stanie go uniknąć, nawet, jeżeli bardzo się staramy. Dlatego warto mieć przy sobie podręczną, niewielką apteczkę za każdym razem, kiedy wybieramy się na wycieczkę rowerową.

Dla początkujących

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji podczas jazdy na rowerze, należy oczywiście dobrać odpowiednią trasę przejażdżki do naszych umiejętności. Osoba, której kondycja nie jest zbyt rozwinięta, nie powinna jeździć trasami górskimi, gdzie jest pełno dużych kamieni, nierówności podłoża czy ostrych zakrętów oraz nachylenia sprawiającego, że nie jest łatwo się zatrzymać zjeżdżając z góry. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wybrać się rowerem w góry, a wiesz, że szybko się męczysz, wybierz łatwiejsze szlaki. Warto też wybierać się na lokalne łono natury - przejażdżkę po lesie, wokół jeziora lub po plaży. 

Kiedy na SOR?

Doznałeś kontuzji - co teraz? W przypadku podejrzenia złamania, czy skręcenia jedź na szpitalny oddział ratunkowy. Prawdopodobnie zostanie Ci wykonane zdjęcie RTG, tomografia lub USG (to ostatnie w przypadku urazów tkanek miękkich czy nawet narządów wewnętrznych). Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać urazy głowy oraz organów w środku organizmu. Jeżeli przydarzył Ci się wypadek lub jesteś jego świadkiem i masz podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia zdrowia, widzisz coś, co Cię niepokoi lub czujesz ogromny ból - nie zastanawiaj się, tylko dzwoń na pogotowie - 999 - lub ogólny numer ratunkowy - 112. 

Ciąża? Koniecznie o tym powiedz!

Jeżeli jesteś kobietą i jesteś w ciąży, lub podejrzewasz to u siebie, koniecznie poinformuj o tym lekarza oraz pozostały personel medyczny. Być może trzeba będzie sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń organizmu dziecka. Jest to również ważna informacja z tego powodu, że w przypadku urazów oraz kontuzji często wykonywane są zdjęcia RTG lub tomografia. Z racji, że podczas tych badań używane jest promieniowanie, powinno się ich unikać w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ może się ono okazać szkodliwe dla płodu. 

Apteczka

Czasem wystarczy przykleić plastry rozgrzewające, albo chłodzące, innym razem konieczna może być nawet operacja. Warto dobrze się przygotować przed wyprawą rowerową, aby w razie upadku, zranienia móc przeprowadzić pierwszą pomoc i zaopatrzyć ranę. Jałowe gaziki oraz bandaż nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Tak samo plastry na ranę, którą można posmarować specjalnie do tego przeznaczoną maścią, albo żelem lub spryskać płynem do odkażania ran. Dobrze też mieć ze sobą jakąś chustę na wypadek złamania ręki, żeby móc wykonać z niej temblak. Wtedy jednak nie prowadź rowera, tylko poproś o pomoc. 

To już długo trwa...

Jeżeli Twój stan nie wymaga natychmiastowej interwencji, bo np. odczuwasz dolegliwości związane z przeciążeniem stawu, które trwają od jakiegoś czasu, udaj się do lekarza rodzinnego. On da Ci skierowanie na zdjęcie rentgenowskie lub do specjalisty w dziedzinie ortopedii. Niestety, ale na wizytę do poradni ortopedycznej będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy, ponieważ są długie kolejki oczekiwania. Skierowanie na rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową wydaje tylko lekarz specjalista (z pewnym małym wyjątkiem, który może dotyczyć tomografii w przypadku podejrzenia nowotworu w obrębie klatki piersiowej). Oczywiście, możesz wykonać te badania prywatnie, tak samo również RTG. Jednak w przypadku tomografii oraz zdjęcia rentgenowskiego powinieneś posiadać skierowanie, nawet, jeśli na badanie idziesz prywatnie.

Przypisy