Jak wybrać rękawiczki z długimi palcami

Porady Poradnik kupującego

Nosić rękawiczki czy nie nosić? Krótkie szosowe czy z długimi palcami? Rękawiczki to lepszy chwyt, ochrona w czasie jazdy i podczas kontrolowanej lub niekontrolowanej ewakuacji z roweru, to również ochrona przed chłodem, amortyzacja wstrząsów i mniejsze zmęczenie dłoni.

 

 

Rękawiczki chronią dłonie przed brudem, którego sporo można złapać podczas jazdy w terenie, i są „ręcznikiem”, w który wsiąka pot, dzięki czemu czujesz się świeżo podczas jazdy i gdy ją kończysz. Mniej profesjonalna podpowiedź: możesz wytrzeć w nie nos.

 

Kiedy rękawiczki przeszkadzają?

Gdy są źle dobrane i gdy są za ciepłe.

 

 

Wybrać krótkie czy długie rękawiczki?

Z każdego z wymienionych wcześniej powodów długie rękawiczki lepiej spełniają funkcje, do jakich zostały stworzone, i to właśnie długie rękawiczki zobaczycie na dłoniach zaawansowanych riderów MTB. Poza tym czyste paznokcie po skończonej jeździe to niesamowity komfort!

 

 

Czy rękawiczki powinny być z żelowymi wkładkami czy bez?

To jest kwestia absolutnie indywidualna. Jedni chcą idealnego czucia i przeszkadzają im żelowe poduszki lub łatki wzmocnionego materiału pod dłonią. Inni nie wyobrażają sobie jazdy bez tejże dodatkowej amortyzacji. Należy pamiętać, że przy naprawdę długiej jeździe gruba żelowa wkładka może powodować ucisk na nerwy i drętwienie dłoni.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawiczek z długimi palcami?

Najważniejszą kwestią w rękawiczce z długimi palcami jest ich odpowiednia długość. Zbyt krótkie będą powodować zmęczenie, a w skrajnych przypadkach nawet przykurcz dłoni i silny ból. Dotyczy to wszystkich palców łącznie z kciukiem, gdyż właśnie on odpowiada za prawidłowy mocny chwyt. Gdy mierzysz rękawiczki, sprawdź, czy przez rękawiczkę możesz drugą ręką dotknąć przestrzeni między kciukiem a palcem wskazującym (oraz między pozostałymi palcami). Jeśli rękawiczka nie ma tam kontaktu z dłonią, odłóż rękawiczkę na półkę, w przeciwnym wypadku wyrzucisz ją po pierwszej jeździe.

 

 

Rękawiczki rowerowe z rzepem czy bez?

Jak wolisz. Dobrze uszyta rękawiczka powinna się dobrze zakładać i trzymać na dłoni bez konieczności rozpinania jej. Zapięcie jest wygodne, pomaga zakładać i zdejmować rękawiczki, jest jedynie kłopotem podczas prania i przy kontakcie z innymi częściami garderoby na przykład w plecaku – rzepy uwielbiają niszczyć wszystko, do czego się przyczepią.

 

 

Dodatkowe cechy rękawiczek rowerowych

Specjalistyczne rękawiczki rowerowe mogą być wyposażone w membrany wiatro- i wodoszczelne. Warto zainwestować w parę takich rękawiczek, jeśli planuje się jazdę w niesprzyjających warunkach pogodowych, na przykład podczas regularnych dojazdów do pracy – jesienią czy wczesną wiosną mogą okazać się nieodzowne.
Dodatkowym usprawnieniem rękawiczek jest możliwość obsługi ekranów dotykowych w telefonie. Niby nic, bo zawsze można się zatrzymać i rękawiczkę zdjąć (przypominamy, że rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem jest zabroniona, podobnie jak podczas prowadzenia samochodu), ale o ile prościej jest, jeśli nie trzeba zdejmować rękawiczki do wykonania zdjęcia czy prześledzenia mapy.

 

 

Jak ciasne powinny być rękawiczki rowerowe?

Najciaśniejsze jak to tylko możliwe bez powodowania dyskomfortu. Luźna rękawiczka będzie powodować otarcia i będzie Cię irytować podczas dłuższej jazdy. Rękawiczki do jazdy, pod warunkiem że nie chodzi o rękawiczki zimowe chroniące przed mrozem, nie mogą być luźne!

 

 

Cały artykuł, wraz z wybranymi propozycjami z rynku znajdziesz na stronie Rowery elektryczne.

Przypisy