Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Technika jazdy

27 kwietnia 2019

Jak postępować z agresywnym psem?

0 1608

Letnie rowerowe włóczęgi nierzadko przerywane są spotkaniem z ujadającym psem. W tych mniej cywilizowanych miejscach Europy nadal można natknąć się na dzikie hordy, ale i zwykły podwórkowy burek potrafi nieźle namieszać.

 

Jak przygotować się na psie ataki i ujadania? Rozmawiamy z lekarzem weterynarii i rowerzystą – Przemkiem Maciejowskim.

Zacznijmy od sytuacji najczęstszej, czyli gdy podczas jazdy obszczekuje nas wiejski kundel.

To jest względnie prosta sprawa. Takie psy podlegają tylko instynktowi gonienia. Agresja względem człowieka zdarza się rzadko. Wystarczy się zatrzymać i one wtedy na ogół odpuszczają. Jeżeli atakuje, można zasłonić się rowerem, jeżeli jest napastliwy a do tego duży, to pomoże pozycja żółwia. Jeżeli nieustępliwie atakuje jadący rower, można się wypiąć z pedału i odgonić go nogą. Ryzykowny sposób, bo jeżeli wpadnie pod koła, zrobi krzywdę i nam, i sobie, ale czasami nie ma innego wyjścia.

Pies jest w stanie ugryźć nas w czasie jazdy?

Tak. Psy mają o wiele lepszy refleks i precyzję niż człowiek. W przyrodzie zwierzęta muszą dokładnie wycelować skok do gardła uciekającej zdobyczy. To jest precyzyjna robota. Jak nie trafi, to niedoszła ofiara go stratuje.

A co, gdy nagle na drodze staje pies i nie chce nas przepuścić?

Zależy, jaka jest nasza prędkość i jak duży jest ten pies. Decyzja zależy od jego zachowania. Jeżeli jest niewielki, staje przed tobą, najeża się, ale nie biegnie, to raczej ustąpi, żeby potem zacząć gonitwę. Różnica prędkości będzie na tyle duża, że już raczej nie dojdzie roweru. Natomiast jeżeli to jest duży pies, np. owczarek niemiecki, to lepiej stanąć. To zwierzę terytorialne. Jeśli zobaczy, że się zatrzymałeś, zasłoniłeś rowerem, raczej nie zaatakuje. Wtedy po prostu możesz odejść. Gdy atakuje, no to właśnie: żółw lub podniesienie roweru do góry. Jeżeli to jest mały „szkun”, cóż – jego strata. Można zaryzykować i jechać, ale ostrożnie, aby nas nie wywrócił, jeśli dostanie się pod koła. Jeżeli na niego najedziemy w przestrzeni publicznej – prawnie to nie jest nasz problem. Ja robię jeszcze inaczej. Ostro hamuję, nawracam na psa i go przeganiam. Wtedy zaskoczony niemal zawsze ucieknie. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby nie uciekł.

To w przypadku w miarę cywilizowanych wsi i psów. A co z dzikimi hordami, które grasują np. w Rumunii czy na Ukrainie? Podam przykład z tego pierwszego kraju. Jechaliśmy z sakwami drogą asfaltową, otoczoną polami i oddaloną od cywilizacji. Nagle wyskoczyły na nas 3 ujadające psy i od razu rzuciły się w pogoń. Mój chłopak ze stoickim spokojem powiedział tylko: no to dorzuć (przełożeń) 

I kręcimy :)

Tak. Udało nam się uciec, ale mieliśmy po prostu szczęście. Jestem ciekawa, jakie jest wzorowe zachowanie w takiej sytuacji.

W Rumunii czy na Ukrainie, podobnie jak w Polsce jeszcze 20 lat temu, psy się po prostu „szlajają”. Przy dzikich osobnikach nie ma czegoś takiego jak wzorcowe zachowanie. Nie da się przewidzieć ich reakcji. To człowiek, na gorąco, musi ocenić sytuację. Jeżeli pies wyskakuje, żeby sobie pogonić, to sobie pogoni i odpuści. Jeżeli szczerzy zęby i widać w nim zacięcie, żeby ugryźć, to rzeczywiście bierzmy nogi za pas. Rowerzysta w dobrej formie bez problemu ucieknie psu, nawet żyjącemu półdziko. Pomoże też szybki obrót korbą, bo wtedy trudniej psu jest nas ugryźć. A jak wsadzi łapę w szprychy, to już jego strata...

Co jeszcze można zrobić?

Widziałem w Internecie taki filmik, w którym chłopaka zaatakował owczarek niemiecki. Była między nimi pewna odległość. Rowerzysta zatrzymał się, uniósł rower nad głowę i zaczął biec w kierunku psa. Ten uciekł z piskiem. Są jeszcze gazy pieprzowe, ale polecam tylko takie w żelu, żeby siebie samego nie obezwładnić. Trudno jednak precyzyjnie trafić w oczy psa w czasie jazdy, więc ich skuteczność jest dyskusyjna.

A jeśli ugryzie?

Podstawowe pytanie, czy był szczepiony. W każdym przypadku, każdy pies podlega dwutygodniowej obserwacji. To pytanie o szczepienie jest raczej skierowane do właściciela, żeby poczuł się odpowiedzialny. Część z nich nie chce współpracować. Nie przyznają się, że to ich pies, mówią, że się przybłąkał.

Co wtedy? 

Policja.

Jeżeli nie mamy pewności, że pies był szczepiony na wściekliznę, musimy się zaszczepić? 

Nie. Wirus wścieklizny wędruje około 2 mm na dobę po nerwie. Więc jeżeli pies nas ugryzie w nogę, mamy nawet rok do pierwszych nieodwracalnych szczepionką objawów. Spokojnie. Lekarz nie zaszczepi nas od razu. Pierwsze, co w przychodni dostaniemy, to szczepionkę lub anatoksynę przeciwtężcową, bo to jest realne zagrożenie. Jeżeli psa da się zł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy