Jak poprawić dokładność GPS-a?

Temat specjalny

Amerykański GPS – oficjalnie NAVSTAR – był pierwszym udostępnionym publicznie systemem pozycjonowania wykorzystującym satelity, ale obecnie komercyjnie dostępnych jest kilka innych – europejski Galileo, rosyjski GLONASS, chiński BeiDou, jest też kilka odmian azjatyckich, które nie mają jednak zasięgu na Europę.

 

Z przyzwyczajenia na wszystkie mówimy GPS, ale właściwym terminem jest GNSS (global navigation satellite systems). Mając tę świadomość, dla ułatwienia w tym poradniku w większości będziemy się posługiwać potocznym „GPS”.

 

 

Co wpływa na dokładność GPS – lokalizację i zapis śladu?

Dokładność pozycjonowania dotyczy precyzji określenia lokalizacji „tu i teraz” w terenie – potrzebnej np. do wyboru drogi na skrzyżowaniu, ale również wierności zapisu śladu – wpływającej na statystyki pokonanej odległości czy zdobytej wysokości. Te aspekty dokładności mają wspólny mianownik, ale nie są tym samym. Osobnym tematem jest dokładność określenia wysokości n.p.m., na którą ma wpływ sprzęt, a konkretnie czy urządzenie jest wyposażone w barometr. Na dokładność wyznaczenia pozycji wpływa wiele czynników: teren, a konkretniej widoczność nieba i „słyszalność” sygnałów satelitów GNSS – pomiędzy wysokimi budynkami, w gęstym lesie czy między skałami może być ograniczona; pogoda – przy dużym zachmurzeniu dokładność może spaść; ustawienia urządzenia – korzystanie z kilku konstelacji GNSS udostępnia więcej satelitów.

 

Na dokładność zapisu mają wpływ wszystkie powyższe czynniki i dodatkowo ustawienia częstości zapisu i inne preferencje użytkownika. Przy zapisie pozycji co sekundę – najdokładniejszą w typowych urządzeniach – można oczekiwać najlepszej wierności, ale nawet z taką roz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy