Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Technika jazdy

28 kwietnia 2019

Ilu przełożeń naprawdę potrzebujesz?

0 981

Ile masz przerzutek? Ja mam 21, a Ty? Kto nie pamięta takich podwórkowych dialogów, ten widać jest za młody.

W rowerze przerzutki są najwyżej dwie. Za to liczba przełożeń jest już większa. Obecnie sprawa jest prosta – kto ma napęd 1×, to ma tyle przełożeń, ile trybów w kasecie. W napędach z dwoma lub trzema trybami z przodu jest już trudniej i jak ktoś ma szalony napęd 3×11, to wcale nie ma 33 przełożeń, ale nadal kilkanaście, ponieważ niektóre kombinacje powtarzają się. Po co nam tyle biegów i ile nam naprawdę potrzeba? Można to określić. 

POLECAMY

Żeby na rowerze z kołami 29” przy kadencji 75 obr./min uzyskać prędkość 35 km/h, potrzebujemy przełożenia 3,33. Przy takich parametrach rytm pedałowania jest idealny pod względem fizjologii, bo pozwala dostatecznie mocno naciskać na pedały roweru. Żeby uzyskać takie przełożenie (w podanym przykładzie 3,4), łańcuch opiera się na 34-zębnej, czyli dość dużej – jak na napęd 1×11 – koronce suportu i na bardzo małym (10 z.) trybie kasety, dostępnym jedynie w wysokich grupach SRAM. W rowerze MTB to optymalny dobór dla bardzo szybkiej jazdy na zjazdach. 

Przypadek II: z doświadczenia wiemy, że ostatecznym przełożeniem na najbardziej strome ściany jest konfiguracja 22 z na suporcie i tryb 34 z. (przeło...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy