Giro-E. Przełamywanie bariery wstydu

Sport Otwarty dostęp

Moreno Argentin, Francesco Moser, Andrea Tafi, Alessandro Ballan, Gianni Bugno i wielu, wielu innych. Lista kolarskich mistrzów świata, triumfatorów najważniejszych wyścigów, a także byłych gwiazd Formuły 1, narciarstwa alpejskiego, piłki nożnej i innych sportów, które pojawiły się na trasie tegorocznego Giro d’Italia, robi wrażenie. Ktoś powie, że takie zgromadzenie VIP-ów to przecież nic dziwnego na jednym z trzech Wielkich Tourów. I byłaby to prawda, gdyby nie pewien drobiazg: żaden z nich nie brylował na oficjalnych wyścigowych prezentacjach i spotkaniach. Wszyscy wsiedli na rowery i ruszyli na trasę Giro-E, rozgrywanego równolegle z Giro d’Italia „wyścigu” na e-bike’ach. Miałem okazję jechać razem z nimi.

Pomysł zorganizowania etapowej imprezy na rowerach elektrycznych pojawił się kilka lat temu wraz z gwałtownym wzrostem popularności tych maszyn. Popularności związanej tyleż z życzliwym przyjęciem przez wiele grup odbiorców, dotychczas z różnych powodów stroniących od jazdy na jakimkolwiek rowerze, co z nieskrywaną niechęcią, a niejednokrotnie wręcz z jawnym hejtem ze strony zwolenników poruszania się na rowerach napędzanych wyłącznie siłą własnych mięśni.
Włosi przyjrzeli się wnikliwie jednej i drugiej grupie, przeanalizowali potencjalne korzyści, sprawdzili, jakimi zasobami dysponują, a następnie połączyli te wszystkie kropki i zaczęli działać. Wyszło im bowiem z tych analiz, że do zyskania mają wiele, a cieszący się we Włoszech wyjątkową popularnością trzytygodniowy wyścig jest doskonałą okazją do tego, żeby do realizacji tych celów się zbliżyć.
Nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, że włoskie miasta i miasteczka są dosłownie zatkane samochodami, a rozmiłowani w motoryzacji mieszkańcy Italii duszą się w korkach. Zaledwie jeden procent mieszkańców Rzymu do dojazdu do pracy wykorzystuje rower. Władze wielu miast patrzą więc rozmarzonym wzrokiem w stronę takich miast jak Kopenhaga czy A...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy