Zasada 690 – czy rower może uratować planetę?

Temat specjalny

Przestaliśmy mówić o pandemii, przestaliśmy o niej nawet pamiętać. Z mojego balkonu od kilku miesięcy znów słychać odległy ryk samochodów, które zamilkły w czasach zarazy. Wykolejony tramwaj rzeczywistości znów wrócił na swoje dawne tory i stara się trzymać się swojego napiętego rozkładu jazdy: dom-praca-dom-odpoczynek-praca i godziny spędzane w samochodzie.

The Year Earth Changed (Rok, w którym odmieniła się Ziemia) – film wyprodukowany przez BBC Studios Natural History Unit, w którym David Attenborough swoim kojącym głosem opowiada o pozytywnych zmianach, jakie lockdown wniósł do środowiska naturalnego, daje do myślenia. W wielu rejonach świata zniknął smog, który kilka pokoleń żyjących tam ludzi traktowało jako niezbywalny element otoczenia – był zawsze. Zwierzęta powróciły na zajmowane dotąd przez ludzi miejsca lęgu, do miast wróciły ptaki (właściwie były tam zawsze, ale zagłuszał je szum miasta). Jesteśmy gorsi niż komary i kleszcze razem wzięte. Po prostu trudno o bardziej ekspansywny i irytujący gatunek niż człowiek. Wystarczy przytrzymać nas trochę w domu, a cała planeta bierze oddech. Zwyczajnie trochę wstyd! Dla nas. Bo teraz, gdy czarno na białym widać, jak lepiej rozgrywać tę grę (a do takich wniosków nie trzeba profesorskiej głowy), my wróciliśmy do dawnych przyzwyczajeń. Tak po prostu.
 


Nie bój się, to da się zrobić

Przyzwyczailiśmy się do teorii, że rower jest eko, gdyż w porównaniu z samochodem rzeczywiście jest. Rower jest czysty, nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla (poza tym wydy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy