TransNapoli miejska przygoda rowerowa

Przygoda

Blisko 2000 lat temu nastąpiła gigantyczna eksplozja, uwalniająca 100 000 razy więcej energii cieplnej niż bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę.

Wulkan Wezuwiusz wybuchł i wyrzucił lawę z popiołem na obszarze ponad 30 km – kilka rzymskich miast zostało zatopionych i przykrytych masywnymi, piroklastycznymi falami oraz osadem popiołu, najbardziej znane z nich to Pompeje i Herkulanum.

Napoli, jak mówią Włosi na Neapol, był ostatnim celem mojej kolejnej „miejskiej przygody”. Pomysł polegał na przemierzeniu tego historycznego miasta i okolic na rowerze w pięć dni. Od zapierającego dech w piersiach wybrzeża Amalfi, przez Pompeje, krater Wezuwiusza, aż po miejską dżunglę, historię, kulturę, ruch uliczny i chaos na liczących 3000 lat ulicach Neapolu, do pięknej wyspy Ischia w Zatoce Neapolitańskiej.

Nie ma lepszego sposobu na poznanie tego miejsca niż jazda na rowerze. Przyjaciele dołączali do mnie na różnych etapach tej trasy i fajnie było spotkać wielu miejscowych rowerzystów, którzy pokazali mi swoje najlepsze miejsca, trasy i restauracje w ich rodzinnym mieście.

Wybór idealnej trasy, najlepszych szlaków i najciekawszych zabytków jest o wiele trudniejszy, niż można to sobie wyobrazić. Spędziłem wiele miesięcy na poszukiwaniu informacji online za pomocą Google Earth, a także z wykorzystaniem lokalnych kontaktów.

Muszę przyznać, że bardzo denerwowałem się przed tą podróżą. Gdy ją planowałem, wszyscy mnie ostrzegali, że to niebezpieczne miasto, wskaźnik przestępczości nie mieści się w żadnej skali, mówili również o ty...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy