Stres oksydacyjny w życiu sportowca

Porady

Wyżej, szybciej, mocniej – tak można scharakteryzować potrzeby atletów w XXI w. W zależności od tego, jaką dyscyplinę reprezentujesz, zawsze chcesz być lepszy niż konkurencja, lepszy niż Twój poprzedni wynik z ostatniego roku, miesiąca, a nawet tygodnia. Podstawą stawania się lepszym jest postęp.

Jednak problem pojawia się, kiedy całe nasze działania nastawione na progres zaczynają przynosi regres – zamiast stawać się lepszym, jesteś z treningu na trening coraz słabszy, wolniejszy i mniej dokładny.

Wówczas musisz zrobić krok w tył i prześledzić własny poziom stresu oksydacyjnego. Stres jest elementem towarzyszącym ludziom na co dzień w XXI wieku: praca, dom, dzieci, trening – trudno jest nam pozbyć się czynników, które wpływają na kumulację kortyzolu oraz jego wpływ na ludzki organizm.

Problem ten zdecydowanie się pogłębia, kiedy mówimy o sportowcach – bez względu na to, czy są to zawodowcy, czy amatorzy, musimy się przyjrzeć zagadnieniu, jakim jest stres oksydacyjny. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Twoje ciało Cię ogranicza. Abstrahując od samych zewnętrznych bodźców stresowych, w wypadku sportowców mamy również do czynienia z wcześniej wspomnianym stresem oksydacyjnym, który odzwierciedla nierównowagę między produkcją wolnych rodników a zdolnością organizmu do pozbycia się nadmiaru tych związków przez odpowiednio funkcjonującą tarczę antyoksydacyjną.

Jak to ROZUMIEĆ?

Wyjaśniając możliwie najprościej: Twoje ciało nie jest w stanie zwalczać samodzielnie wolnych rodników, które niszczą Cię od środka...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy