Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sport

30 kwietnia 2019

NR 26 (Listopad 2018)

Sportful Dolomiti Race

0 624

Formuła zawodów szosowych Gran Fondo w Polsce dopiero raczkuje – do wyboru mamy zaledwie w dwa wyścigi w Poznaniu i Gdyni. W Europie jest to już bardzo dobrze rozwinięta formuła, a na starcie popularnych miejscówek staje każdorazowo kilka tysięcy amatorów, pragnących zmierzyć się z wielkimi przełęczami i przejechać urokliwe miejsca, ponieważ właśnie to jest głównym celem wyścigów Gran Fondo: spędzić przyjemnie czas, ścigać się i pokonywać własne słabości w najpiękniejszych zakątkach Europy.

POLECAMY

 

W konwencję tę wpisuje się wyścig Sportful Dolomiti Race, który w przyszłym roku zostanie rozegrany po raz 25. Z tej okazji organizatorzy planują wyścig z wielką pompą. Rozegrany będzie 16 czerwca 2019 r., kiedy większość śniegu na wierzchołkach Dolomitów już stopnieje, a pogoda jest stabilna.

Wpisowe wynosi od 50 do 70 euro w zależności od terminu rejestracji. Miejsce startu nie jest przypadkowe – miasto Feltre położone jest nieopodal siedziby firmy Manifattura Valcismo, która w swoim portfolio ma takie marki jak Sportful (który jest sponsorem tytularnym), Castelli i Karpos. Samo miasto zachwyca piękną starówką z niezwykle klimatycznymi kamienicami i uliczkami, patrząc jednak na altimetr czy panoramę wokół, nic nie zapowiada ekstremalnie dużych trudności czy bajecznych widoków. Pozory jednak mylą, gdyż to, że start wyścigu usytuowany jest na wysokości jedynie 271 m n.p.m., powoduje, że zlokalizowane na trasie podjazdy wydają się nie mieć końca. To jeden z najtrudniejszych wyścigów w kalendarzu Gran Fondo. Zawodnicy mają do wyboru dwa dystanse: Medio o długości 133,8 km i sumie przewyższeń 3050 m oraz koronny dystans Gran Fondo, liczący 204,1 km i z sumą przewyższeń 4900 m. To na tym dłuższym usytuowane są najbardziej spektakularne przełęcze. Już dzień przed startem w mieście wyraźnie czuć sportową atmosferę, na każdym kroku można bowiem spotkać amatorów kolarstwa oczekujących na zmierzenie się z trudnościami trasy i rywalami. W pakiecie startowym główny sponsor przygotował między innymi wysokiej jakości okolicznościową koszulkę w barwach wyścigu. Jest to najwyższy model Bodyfit PRO EVO Jersey z regularnej kolekcji, której cena standardowo wynosi 99 euro. Race Book zawiera wszystkie niezbędne informacje: mapę z zaznaczonym przebiegiem trasy, profile głównych podjazdów czy planowany czas pojawienia się w charakterystycznych punktach trasy przy różnych średnich prędkościach. Jest bardzo użyteczna, jeśli ktoś planuje przejechać wyścig bez niespodzianek. W dniu startu organizatorzy otwierają sektory już o 5.30, by wszyscy mogli wejść na swoje miejsce bez stresu i pośpiechu. Starter punktualnie o 7.00 daje sygnał i wszystko się zaczyna: tętno szybuje w górę nie tylko z narastającego wysiłku, lecz również adrenaliny, która w dużej ilości jest tu wydzielana.

Dystans Medio

Pierwsze 50 km kolarze obu dystansów pokonują razem. Zawodnicy, którzy wybrali krótszy dystans, z pewnością muszą się liczyć z dużymi trudnościami na trasie. Kilkanaście początkowych kilometrów po względnie płaskim terenie jest rozgrzewką przed pierwszym dużym podjazdem na Cima Campo o wysokości 1435 m n.p.m. Może sama wysokość nie przeraża, jednak przewyższenie wynosi ponad 1100 m, co nogi z pewnością odczują. Długość podjazdu przekracza 18 km, a średnie nachylenie wynosi 6,1%. W większości jest równe, dzięki czemu łatwo jest dostosować odpowiednie tempo jazdy.

Mniej więcej w połowie zjazdu zlokalizowany jest rozjazd dystansów. Dalej droga znowu zaczyna się wznosić na najwyższą przełęcz zlokalizowaną na tym dystansie. Passo Broccon leży na wysokości 1615 m n.p.m., wśród malowniczych hal i licznych stoków narciarskich. Podjazd również jest bardzo długi, liczy ponad 17 km, jednak na początku droga bardzo łagodnie się wznosi, a ostatnie 4 km to płaski fragment, na którym można złapać oddech i podziwiać widoki przed szybkim zjazdem. To były największe góry na tym dystansie, co nie oznacza, że najtrudniejsze. Po długim zjeździe od razu kolarze rozpoczynają krótką, kilkukilometrową wspinaczkę, po której następuje połączenie z długim dystansem.

 

Gran Fondo

Długi dystans jest kwintesencją wyścigu. Po rozwidleniu zawodników czeka krótki podjazd, następne kilometry wiodą w dół i warto wtedy odpocząć, ponieważ na 64. kilometrze rozpoczyna się najtrudniejszy podjazd na „Przełęcz Wilków” Passo Manghen, która jest symbolem wyścigu. Wierzchołek położony jest na wysokości 2047 m n.p.m., a kolarze rozpoczynają go z poziomu ok. 400 m n.p.m. – to przewyższenie robi wrażenie. Ostatnie kilka kilometrów wiedzie wśród skał, a widoki zapierają dech w piersiach i nawet Ci, którzy walczą o zwycięstwo, z pewnością nie są obojętni na piękno przyrody. Warto jednak zachować odrobinę sił na pozostałą część trasy. Wszyscy zachwycają się majestatycznymi podjazdami, lecz właściwie od razu po przekroczeniu przełęczy rozpoczyna się bardzo trudny technicznie, ale urokliwy odcinek. Droga jest bardzo wąska i kręta, więc wymaga dużego skupienia.

Pierwsze kilometry to w zasadzie same nawroty o 180o. To o tyle trudne, że organizm wycieńczony długą wspinaczką może mieć problemy z szybką adaptacją do wysokich prędkości, a koordynacja ruchów nie musi być na początku tak doskonała. Dobrze wyszkoleni zawodnicy właśnie na t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy