Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Technika jazdy

30 czerwca 2022

NR 60 (Czerwiec 2022)

Specialized MTB Academy Manual

0 367

Manual to inaczej jazda na tylnym kole. W przeciwieństwie do tak zwanego wheelie – przy manualu się nie pedałuje, a balans na tylnym kole utrzymywany jest przez przesuwanie środka ciężkości. Mogłoby się wydawać, że taka umiejętność nie ma żadnych praktycznych zastosowań na rowerowych trasach i przydaje się tylko w sytuacji, gdy trzeba zrobić wrażenie na mniej doświadczonych riderach. Nic bardziej mylnego.

Jeśli chcesz pokonywać bardziej zaawansowane przeszkody, takie jak skocznie czy muldy, w pełni kontrolując sytuację, opanowanie manuala ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jest to krok, który po prostu musisz wykonać na drodze do stania się riderem kompletnym.

Na opanowaniu tej umiejętności zyska też Twoja „rowerowa stylówka”, a sama jazda na tylnym kole przełoży się na lepszy balans w trakcie zwykłej jazdy.

 

Pozycja

  1. Przyjmij aktywną pozycję zjazdową. Wzrok skierowany daleko przed przednie koło, ręce ugięte w łokciach, plecy wyprostowane, kolana delikatnie ugięte, pięty skierowane delikatnie w dół. Jak zwykle staraj się złapać na rowerze luz i poczuj się na tyle komfortowo, by zacząć eksperymentować z przenoszeniem środka ciężkości.
  2. Wykonuj płynny ruch, mocno zginając kolana i obniżając środek ciężkości. Utrzymuj wyprostowane plecy i wyprostuj ramiona, oddalając się od kierownicy. Biodra utrzymuj tuż za siodełkiem nad tylnym kołem.
  3. Płynnym ruchem przenieś środek ciężkości nad tylne koło, delikatnie prostując nogi. Rower powinien w naturalny sposób wyjechać spod Ciebie. Utrzymuj wyprostowane ramiona, patrz daleko w przód (wzrok skupiony na jednym punkcie ułatwia utrzymanie równowagi). Palec wskazujący prawej dłoni spoczywa na klamce tylnego hamulca. Gdyby szarpnięcie kierownicą było zbyt mocne i przednie koło uniosłoby się za wysoko, wystarczy przyhamować tyłem, żeby wrócić do bezpiecznej pozycji na dwóch kołach.
  4. Balansując biodrami w przód i w tył, próbuj utrzymać kontrolę nad rowerem. W początkowych fazach nauki można ratować się tylnym hamulcem, ale prawdziwy manual...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy