Romet. Polska produkcja ram do rowerów elektrycznych

Otwarty dostęp Temat specjalny

Od Rometu wszystko się zaczęło. Był rok 1948, powojenna rzeczywistość, odbudowa kraju i wielkie zapotrzebowanie na wszystko, w tym na jednoślady! Jeden rower na dwudziestu trzech obywateli to naprawdę niewiele. Utworzone w tamtym czasie z połączenia działających już w międzywojniu czterech wytwórców rowerów i podzespołów – Zjednoczone Zakłady Rowerowe zaczynają dostarczać obywatelom wyczekane rowery. W latach 50. XX w. polska kadra narodowa na rowerach Bałtyk i Jaguar wygrywa Wyścig Pokoju, a na białym Jaguarze jeździ też sam Ryszard Szurkowski. To jednak dopiero w latach 70. XX w. Polska przeżywa prawdziwy rowerowy boom: ZZR zmieniają nazwę na Zakłady Rowerowe Romet i firma przeżywa swój złoty okres. Z taśm produkcyjnych zjeżdża ponad 100 modeli rowerów, motorowerów oraz motorynek – nawet 1,2 miliona sztuk rocznie.

Romet świętuje 75. urodziny

Dla pokoleń obecnych mastersów rowery Romet były symbolem wolności. W latach 80. XX w. czerwone lub zielone Wigry woziły ludzi do pracy, pozwalały odetchnąć od szkoły, załatwić coś na mieście – były gravelami tamtych czasów. Przekazywane „z ojca na syna”, dziedziczone przez młodsze rodzeństwo. Rower otwierał możliwości, których nie miał człowiek bez roweru, a tym rowerem w większości przypadków był właśnie Romet. Przedmiot codziennego użytku wtedy, przedmiot kultu dzisiaj. Po 75 latach swojego istnienia Romet pisze swoją historię już w zupełnie innym stylu niż kilka dziesięcioleci wstecz, należąc do grona największych producentów rowerów w Europie. Fakt, że w ofercie Rometu wciąż znajdują się modele, których nazwy wywołują drżenie serca starszych kolarzy, umacnia nasze przekonanie, że ten imponujący jubileusz wart jest niezwykłych obchodów.

Polska produkcja ram

Fabryka Romet jest obecnie jedynym w Polsce i drugim w Europie zakładem, w którym aluminiowe ramy produkowane są od podstaw na miejscu. Technologicznie zaawansowane procesy produkcji poprzedzone są projektowaniem, prototypowaniem i testami w należącym do producenta laboratorium badawczym oraz testami terenowymi. To wszystko sprawia, że ramy rowerów Romet objęte są dożywotnią gwarancją. Produkcja odbywa się na zrobotyzowanych liniach spawalniczych i lakierniczych oraz wysoce zautomatyzowanych liniach montażowych.

Dwie fabryki Romet oraz centrum logistyczne Romet to łącznie 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Miesięcznie powstaje tu 10 tysięcy ram, 60 tysięcy kół i obręczy, a rocznie zjeżdża z taśm montażowych 400 tysięcy gotowych rowerów, co czyni Romet jednym z największych producentów rowerów w Europie i wytwórcą ⅓ wszystkich rowerów produkowanych w Polsce. Na trzech niezależnych liniach produkcyjnych powstają popularne modele, jedna dodatkowa przystosowana jest do produkcji rowerów specjalistycznych. Rowery Romet obecne są na 50 rynkach w Europie, co jest możliwe również dzięki własnej flocie samochodów ciężarowych.

Oferta Romet

Obecna oferta Romet to wiele modeli rowerów, od miejskich, przez trekkingowe i MTB, po szosowe i popularne obecnie gravelowe, w tym także imponująca kolekcja rowerów elektrycznych. W nowych elektrykach Romet w roku 2024 znajdziemy w pełni zintegrowane z ramą baterie, nowoczesne silniki Shimano EP6 i EP8 drugiej generacji czy zintegrowane kokpity i minimalistyczne malowanie. Oferta Romet na 2024 rok po raz pierwszy została zaprezentowana we Frankfurcie na targach EUROBIKE pod koniec czerwca, na których gościliśmy jako redakcja, a testy nowości Rometu już wkrótce pojawią się na łamach „bikeBoardu”.

W roku 75. jubileuszu, z ogromnym sentymentem, życzymy Rometowi, by pozostawał kultowy przez wiele kolejnych lat, pisząc dalszą historię polskiego przemysłu rowerowego. 

Przypisy