Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sprzęt

14 października 2021

NR 53 (Wrzesień 2021)

Napęd S-Ride w akcji

0 984

W poprzednim numerze przedstawiliśmy komponenty S-Ride nadesłane do testowania przez ich polskiego dystrybutora – Tora-Zajdel II. Patrzyliśmy na nie z zaciekawieniem, ale bez większych oczekiwań dotyczących jakości i działania.

 

POLECAMY

W  tym numerze przedstawiamy wrażenia, jakie zrobiły na nas przerzutka, manetka, kaseta i łańcuch po zamontowaniu i pokonaniu pierwszych 400 km. Stosowaliśmy je w podkrakowskim błocie. Zahaczyliśmy o Beskidy i jeździliśmy nimi po trasach świeżutkiego rodzinnego bikeparku w Zieleńcu oraz po ścieżkach Glacensis pod Kudową-Zdrój.


Komponenty łatwo połączyliśmy w system. Nie pojawiają się niejasności, takie jak: którędy poprowadzić linkę i z której strony ma obiegać śrubkę mocującą, co zawsze nastręczało mi wątpliwości w przerzutkach SRAM. Regulacje są łatwe, a regulatory nie tylko łatwiej dostępne niż u konkurencji, ale dzięki specyficznemu umieszczeniu także niewymagające opisów, bo z boku widać, za co odpowiadają. Uważam, że te w Shimano są całkiem nieczytelne. Zakres regulacji kąta opasania („śrubka B”) w przypadku zastosowanej kasety był wystarczający, choć chcąc zastosować kasetę o większej liczbie zębów, mogłoby być gorzej. Baryłka przy manetce działa precyzyjnie i pozwala bez problemów doregulować działanie przerzutki w czasie jazdy.


Manetka jest wyposażona we wskaźnik położenia przerzutki. Jest zintegrowany z plastikową pokrywą mechanizmu, a jego wskazania są czytelne i jednoznaczne. Zastosowany OGD poddaje się pod naciskiem palca, ale nie poczytywałbym mu tego za wadę, bo łatwiej złamać dąb niż leszczynę, a elastyczność nie wpływa ani na wygląd, ani działania wskaźnika. Element ten nie jest zbyt sztywny, a połączenie z przeźroczystą pokrywą wskaźnika ma szczeliny, i wygląda na bardzo tani. To nie licuje z jakością wykonania w pełni metalowych cyngli i wyglądem przerzutki. Aż się prosi o wykonaną przez manufakturę od customów pokrywkę z carbonu bez OGD.


 

 


Zmiana biegów

Cyngle umieszczono głębiej pod kierownicą niż w Shimano. Przemieszczają się pod bardzo dobrze dobranym kątem i umieszczono je w dobrej odległości. W naszej subiektywnej ocenie pod względem ergonomii biją na głowę zwłaszcza japońską konkurencję. Regulacja nachylenia na kierownicy pozwala znaleźć optymalne położenie. Zachwycająca jest tekstura dźwigni przypominająca topowe wersje Shimano. Daje przyjemne odczucia, a nacięcia sprzyjają operowaniu, gdy jest wilgotno i błotniście.

W subiektywnym odczuciu testerów kąt, o jaki trzeba przemieścić cyngiel przy redukcji, jest identyczny z konkurencyjnymi. Jednym ruchem można zmienić o cztery tryby w górę, jednak już trzeci rzut wymaga nienaturalnego wysunięcia palca. W sumie dwa wystarczają. Przeprowadziliśmy też porównanie w laboratorium i odnieśliśmy wyniki do konkurencyjnych grup osprzętu (tabelka powyżej).
 

Obiektywny pomiar kąta działania cyngla redukcji w stopniach wypada na korzyść konkurencji. Subiektywnie nie sposób domyślić się różnic. Głębsze osiowanie dźwigni względem kierownicy zdecydowanie poprawia ergonomię manetek i doskonale kamufluje gorsze parametry kątów.

 

 

Manetki

Redukcję potwierdza trzask głośny jak w SRAM-ie z nowym łańcuchem. Dźwięk jest ostry, manetka wyraźnie informuje o zmianach i nie pozostawia wątpliwości, czy ruch palcem był odpowiednio długi, żeby dokonać zmiany przełożenia. W ślepej próbie przypadkowo wylosowani testerzy nie zorientowali się, że jest to produkt mniej znany od „S” czy drugiego „S”. Chwalili jednoznaczność przełączenia biegu, zwłaszcza w porównaniu do niższych grup Shimano. Redukcji można śmiało dokonywać także na stojąco i pod dużym obciążeniem łańcucha, test nie wykazał żadnych różnic względem wyższych grup z obu największych konkurujących koncernów. Serio!


Cyngiel do mutliplikacji przemieszcza się pod ergonomicznym kątem, ale zwolnienie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy