Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

30 lipca 2021

NR 51 (Lipiec 2021)

Mankietowe ochraniacze na kolana do enduro

0 438

Dotychczas ochraniacze enduro chroniły tak dobrze jak większość enduro full face’ów z odpinaną szczęką. Czyli? Tylko poprawiały samopoczucie użytkownika przed wypadkiem i dodawały bojowego anturażu. Ale świat, na szczęście, idzie do przodu. Zatem może czas, by odświeżyć opancerzenie?

 

 

Dziś są już kaski z odpinaną szczęką z certyfikatem DH przyznawanym także tym z dopiętą gardą, choć wciąż są to przykłady jednostkowe. W dziedzinie ochraniaczy na kolana sprawa jest bardziej jednoznaczna. W Europie obowiązują normy EN. Ta z numerem 1621-1 określa dopuszczalną transmisję siły w ochraniaczach kolan, łokci, barków i bioder. Żeby spełnić normę, produkt musi przejść przeprowadzany w określonych warunkach (temperatura itp.) test. W skrócie polega on na tym, że na chronioną ochraniaczem półkulę upuszczany jest z prędkością 4,47 m/s pięciokilowy ciężar. Czujniki mierzą siłę przekazywaną przez ochraniacz, szczytową siłę w kiloniutonach (kN) oraz jej okres (jak długo trwało przeniesienie siły).

Jeżeli siła przenoszona przez pancerz jest mniejsza niż 35 kN, a żadna z prób nie przekroczy 50 kN, ochraniacz uzyskuje certyfikację. Certyfikacji może też podlegać sama wkładka do ochraniacza. Jest jeszcze norma CE EN 13688:2013, która dotyczy odzieży i ochraniaczy roboczych, co do dopasowania, powtarzalności rozmiarów odporności na starzenie i czyszczenie itd. Nie wiemy nic na temat cech ochronnych, jakie określa.


 

Endura MT500 D3O® Ghost Knee Pads – z przodu rozciągliwy ripstop, z tyłu siateczka, wkładka D3O spełniająca normę CE EN 1621/1, rozmiary: S–M, L–XL, cena: 427,99 zł.


Dotychczas normę EN1621-1 spełniały wyłącznie ochraniacze wykonane z twardych tworzyw i dlatego szczyciły się nią ochraniacze motocyklowe lub, co najwyżej, skorupy do DH. Jednak wprowadzenie do użytku tworzyw nieniutonowskich zwiększyło szanse na certyfikację ochraniaczy, w których da się wygodnie pedałować nie tylko na zjazdach.

Ciecze i żele nieniutonowskie w normalnych warunkach zachowują się jak ciecze, czyli wypełniają formę, do której są wlane. Pod wpływem impaktu twardnieją i w kontrolowany sposób pozwalają rozproszyć energię uderzenia. To zjawisko udało się wykorzystać do ochrony ciała, a ze względu na miękkość w stanie niepobudzonym, nie krępują ruchów nawet w stawach o dużej ruchomości, jak kolana czy łokcie.

Najlepszy marketing ma tworzywo firmy o nazwie D3O. Produkuje ona wkładki dla wielu producentów ochraniaczy rowerowych, kilka z nich, takich jak Endura, Fox, Scott, czy Troy Lee Design, prezentujemy. Inne firmy, np. Leatt czy POC, korzystają z innych dostawców i nazw własnych.

 

W naszej prezentacji skupiliśmy się na ochraniaczach mankietowych pozb...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy